Facebook Google+ Twitter

Rezerwat Śnieżyczki - jedyny taki na Mazowszu

W odległości ok. 100 km na wschód od centrum Warszawy leży las repkowski, a w nim Rezerwat Śnieżyczki. Jest jedynym tego typu nie tylko na Mazowszu, ale i w środkowej Polsce.

Śnieżyczka pojawia się jeszcze zimą. / Fot. R. GrzeszczykRezerwat Śnieżyczki, zlokalizowany jest na terenie lasu repkowskiego, w oddziale nr 250 na działce ewidencyjnej nr 1170 o powierzchni 24,92 ha.

Na jego obszarze, w niespotykanej na nizinach ilości, spotykamy się ze śnieżyczką przebiśniegiem (łac.: Galanthus nivalis L). Występuje tu ona na całej niemal powierzchni jednego oddziału leśnego.
Pojedyncza kępka .... / Fot. R. Grzeszczyk... i jeszcze jedna / Fot. R. GrzeszczykWewnątrz obszaru ograniczonego liniami podziału administracyjnego lasu, liniami oddziałowymi, duktami, spotykamy olbrzymie nagromadzenie śnieżyczek. To zjawisko dość osobliwe.

Przebija się przez śnieg, by ukazać swoje piękno. / Fot. R. Grzeszczyk

Nieopodal, dosłownie przez drogę, znajdowała się gajówka. Funkcjonowała jeszcze kilkanaście lat po II wojnie światowej. Już niebawem nie można będzie dojrzeć śladów po niej. Nie wiem jaka była historia gajówki, kiedy została tu zbudowana, czy wcześniej w tym miejscu również istniała jakaś osada. W latach 60. XX wieku przewieziona została na Miotki w pobliżu Repek.


Jest ich tu naprawdę dużo. / Fot. R. GrzeszczykCałe łany śnieżyczek. / Fot. R. GrzeszczykPodejrzewam, że występująca w pobliżu śnieżyczka ma związek właśnie z istniejąca obok osadą leśną. Dawniej, bardzo często sadzono obok osad rośliny ozdobne, wyszukiwane w naturalnym środowisku, w bliższej i dalszej odległości. I być może stało się tak i w tym przypadku.

Śnieżyczka tu rosnąca ma dużą żywotność, i jeśli ludzie jej nie zniszczą to być może rozprzestrzeni się na sąsiednie tereny.
Gdzie nie spojrzeć, tam śnieżyczki. / Fot. R. Grzeszczyk

Wczesną wiosną, a właściwie to pod koniec zimy warto tu przyjechać i obejrzeć łany drobniutkich zwiastunów jej końca. Popatrzcie sami.

Ale pamiętajcie, że śnieżyczka jest rzadkością, szczególnie na nizinach, że to jest rezerwat, i że kwiat ten jest rośliną trującą!


wikipedia
warszawa.lasy.gov
naukowy.pl
isap.sejm.gov

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 15.04.2010 21:38

Zapracowany jestem i nawet nie wiem nawet, czy u mnie kwitły już czy dopiero będą kwitły te śliczne kwiaty:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I w rewzerwacie już niewiele jej widać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach... Teraz....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śnieżyczki w moim terenie już zakończyły okres kwitnienia.
Tearz połacie fiołków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.