Facebook Google+ Twitter

Rezerwat Wielkopole

Wakacyjne popołudnie warto poświęcić na spacer, gdzieś pośrodku lasu jodłowego lub mieszanego boru sosnowo-dębowego. Doskonałą propozycją wydaje się być rezerwat Wielkopole.


Wprawdzie trafić do rezerwatu nie jest łatwo, ale od czego ma się mapę. Na początek należy zlokalizować wioskę o takiej samej nazwie, jak rezerwat. Jesteśmy zatem w województwie łódzkim, powiat piotrkowski, gmina Ręczno. Wioska Wielkopole leży około jednego kilometra od drogi nr 742. Będąc już w Wielkopolu należy jechać cały czas prosto, po czym na końcu wioski, skręcić w lewo i po chwili jesteśmy już na miejscu. Pierwsze, co należy zrobić po wyjściu z samochodu, to z pewnością nie szczędzić sobie środka przeciw komarom. Wprawdzie, to nie Piskorzeniec, ale owady mogą zniechęcić do spaceru.

Rezerwat leśny Wielkopole. / Fot. Tomasz MazurSam rezerwat liczy nieco ponad 42 ha powierzchni. Utworzony został na mocy zarządzenia w 1984 roku. Jako podstawowy cel istnienia przyjęto ochronę naturalnego drzewostanu jodłowego oraz licznych, rzadko spotykanych gatunków roślin. Prowadzone badania pozwoliły wyodrębnić ponad 250 gatunków roślin a także mszaków. Florę zdominowały zwłaszcza: widłak wroniec i kokoryczka okółkowa. Co jakiś czas spotkać można różne odmiany kruszczyka a także bluszcz pospolity.

Drzewostan w rezerwacie Wielkopole. / Fot. Tomasz MazurNad głowami królują oczywiście jodły, pośród których dostrzec można dęby, brzozy, modrzewie i świerki. Najstarsze z nich nie wytrzymały ostatnich gwałtownych wichur. Runem leśnym rządzą oczywiście grzyby, z reguły jednak nie są one jadalne. W wielu fragmentach rezerwatu gromadnie „rozsiał się” borowik szatański. W jednym miejscu znaleźć można nawet tuzin.

Rezerwat leśny Wielkopole. / Fot. Tomasz MazurOmawiane miejsce jest tym bardziej cenne, gdyż jest to jedyne stanowisko boru mieszanego jodłowego w Sulejowskim Parku Krajobrazowym. Rezerwat usytuowany jest w otulinie parku, w odległości około dwóch kilometrów na zachód od rzeki Pilicy.

Jeśli dla niektórych to zbyt mało wrażeń, polecam odwiedzić położne niedaleko Majkowice, Bąkową Górę, Skotniki, albo urządzić sobie dłuższą wycieczkę po gminie Przedbórz. Zachęcam!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dobrze wiedzieć. Ile jest ładnych i ciekawych miejsc, a mniej znanych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł interesujący i jak najbardziej zachęcający do odwiedzin rezerwatu. : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

artykuł ciekawy i daje gwiazdki i do ulubionych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za kolejny ciekawy punkt na mapie Polski:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.