Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17381 miejsce

Rezerwat Żubrów na wyspie Wolin w Międzyzdrojach

Współpraca międzynarodowa wielu państw w zakresie odbudowy podstawowego stada żubrów zaowocowała powstaniem rezerwatów dla tych zwierząt. Taki rezerwat znajduje się też w Międzyzdrojach na wyspie Wolin.

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Parking Kwasowo przy szosie do Kołczewa w Międzyzdrojach na wyspie Wolin. Stąd do rezerwatu żubrów jest 1600 m, atrakcyjnym szlakiem. Na szlaku rozstawione są tablice informacyjne. Fot. Piotr Wierzbicki
Parking Kwasowo przy szosie do Kołczewa w Międzyzdrojach na wyspie Wolin. Stąd do rezerwatu żubrów jest 1600 m, atrakcyjnym szlakiem. Na szlaku rozstawione są tablice informacyjne.
Fot. Piotr Wierzbicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

To bardzo interesujące, Piotrze. Czy jakieś szczegóły ... ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnio dowiedziałem się że w Europie są trzy odmiany Żubra. Poszczególne odmiany różnią się budową i sposobem odżywiania. Te Żubry na wyspie Wolin są krzyżówką Żubra zamieszkującego lasy z tym co zamieszkuje tereny stepowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój syn pisał magisterkę z wyspy Wolin, pokażę mu tę galerię :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja nie byłam wcale... :( /5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam tam przed laty, dużo sie zmieniło. Dziękuje za galerię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam i polecam innym :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W okolicach Banie k/Gryfina maciora wydostała się z ogrodzenia i nastąpiło skojarzenie z dzikiem. Tak właśnie wyglądały te mieszańce i rozprzestrzeniały się po lasach województwa Zachodniopomorskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odbudowa żubrzego stada trwa już ponad 90 lat, po tym jak zostały wybite w czasie I wojny światowej. Był czas gdy stado białowieskie liczyło niemal 2000 szt (w połowie XiX w.). Aktualnie stado białowieskie to ok. 450-500 sztuk osobników w nienajlepszej kondycji zdrowotnej (co roku następuje selekcja i odstrzał ok 10% tego stada) - w celu poprawy jego zdrowotności i eliminacji chorych i słabych sztuk. Ekolodzy w tym przypadku nie mają zastrzeżeń ... Na razie uważają "tylko", że chorych drzew można nie usuwać i popierają rozprzestrzenianie się zarazy. Wydaje mi się, że celowe byłoby wprowadzenie żubra na inne obszary leśne, zasilenie polskich proweniencji odpowiednim, zdrowym i przebadanym importem oraz zgoda na ich łowieckie użytkowanie w oparciu o ustalone kryteria wzrostu zdrowej populacji. Wydaje mi się, że tylko intensywna hodowla i taka sama selekcja spowodują rzeczywisty powrót żubra do naszych kniei. Obawiam się, że takie proste działania nie będą popularne wśród naukowców i decydentów (nie umniejszając dotychczasowych, a szczególnie początkowych zasług), którzy woleliby zajmować się reintrodukcją stada przez kolejne 90 lat.
Podobna zagroda, należąca do Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się w lasach Nadleśnictwa Smardzewice (ok. 100 km od siedziby Parku) nad Zalewem Sulejowskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekaw galeria, co się zaś tyczy restytucji żubra, to nie współpraca państw, a w głównej mierze prace polskich przyrodników i naukowców, Stanisława Cenkiera, Władysława Janty-Połczyńskiego, Władysława Szafera, Jana Żabińskiego.
A w zagrodzie tego dzika jest wzmianka o jego krzyżówce, bo wydaje mi się, iż jest to dzik z cechami albinizmu.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.