Facebook Google+ Twitter

Rezerwaty morskie szansą dla Pacyfiku?

Niemal z każdym dniem dochodzi na świecie do wielkich i nieodwracalnych strat w przyrodzie, w tym także morskiej. Wszystkiemu winna jest chemia, którą człowiek rozwinął i stosuje, na niekontrolowaną skalę. Naukowcy biją na alarm, aby ratować przyrodę przed zagładą. Ratunkiem mogą być rezerwaty.

 / Fot. Brocken Inaglory/Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana, 2.5 zlokalizowana, 2.0 zlokalizowana oraz 1.0Rząd Australii postanowił utworzyć największy na świecie morski rezerwat przyrody. Będzie miał powierzchnię, która przekroczy trzy miliony kilometrów kwadratowych, czyli dziesięć razy większą niż obszar Polski. Ma się składać z kilkudziesięciu mniejszych rezerwatów - podaje serwis wp.pl.

Według założeń rządowych, na chronionych terenach rezerwatu, zostaną wprowadzone ograniczenia w zakresie m.in. połowu ryb i wydobycia ropy. W skład nowego rezerwatu wejdzie również Wielka Rafa Koralowa. Decyzja o jego uruchomieniu nie wszystkim się podoba. Krytycy widzą w tym groźbę - jak mówią - pogrzebania rybołówstwa i zaszkodzenia producentom sprzętu wędkarskiego. Rząd jednak zapewnia, że "straty dla gospodarki będą niewielkie".

Także Polska ma swój słynny od lat 80. XX wieku, Morski Rezerwat Przyrody Kępa Redłowska. Obejmuje on jedyny w obszarze Trójmiasta, unikatowy skrawek kamienistego dna morskiego, urozmaiconego przez naturę łąkami trawy morskiej Zostera. Stanowi dom dla wielu chronionych prawem gatunków morskich. Mieszka tutaj jedyny bałtycki konik morski – Iglicznia. Stale odradzające się łąki trawy morskiej Zostera, na mocy prawa Unii Europejskiej. Są chronione, jako specjalne siedlisko rzadkiej przyrody.

Unikatowe rejony morskie Tajwanu

Podobnie jak Australia, także rejony morskie Tajwanu, mają ogromne bogactwo przyrody, szczególnie w wodach przybrzeżnych. Kryją się w nich niezwykłe rafy koralowe, które zamieszkują tysiące stworzeń morskich, w tym rzadkich, jak m.in. liczne ławice ryb a wśród nich tuńczyków żółtopłetwych. Na stronach internetowych Greenpeace.org można przeczytać, że wieloletnie zaniedbania w ochronie tych cennych obszarów, jak i pogłębiające się z roku na rok "przełowienie łowisk pacyficznych", prowadzą do stopniowej "śmierci tego unikatowego ekosystemu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.