Facebook Google+ Twitter

Rezerwaty przyrody: Jezioro Piskory

Jezioro Piskory to miejsce, gdzie gatunków ptaków zamieszkałych na tym terenie nie da się policzyć na palcach rąk i nóg. Jest to miejsce tak obfite w gatunki zwierząt i roślin, że jest dla przyrodników odpowiednim miejscem do obserwacji.

Widok na Piskory / Fot. Paweł RotmańskiRezerwat przyrody Jezioro Piskory utworzony został w 1998 r. Jeżeli połączymy linią 3 miejscowości: Dęblin, Puławy oraz Żyrzyn, to Piskory znajdują się mniej więcej pośrodku powstałego trójkąta. Obecnie jest najcenniejszą ostoją ptactwa wodno-błotnego na Lubelszczyźnie. Na Piskorach spotkać można Bąka (Botaurus stellaris), Bielika (Haliaeetus albicilla), Błotniaka stawowego (Circus aeruginosus), Błotniaka zbożowego (Circus cyaneus), Błotniaka łąkowego (Circus pygargus), Myszołowa (Buteo buteo), Bociana białego oraz czarnego (Ciconia ciconia, Ciconia nigra), Rybitwa białoskzrydła (Chlidonias leucopterus) / Fot. Paweł Rotmański Rybitwę rzeczną (Sterna Hirundo), popielatą (Sterna paradisaea), białoczelną (Sterna albifrons), białowąsą (Chlidonias hybridus), czarną (Chlidonias niger), białoskrzydłą (Chlidonias leucopterus) ale także bobry, sarny, jelenie, łosie, dziki oraz wiele, wiele innych zwierząt których wymienianie zajęło by zbyt dużo miejsca. Oprócz ptactwa Piskory słyną z bogatej roślinności, takiej jak Bagno zwyczajne (Ledum palustre), Konwalia majowa (Convalaria majalis), Pajęcznica gałęzista (Anthericum ramusom), Pływacz zwyczajny (Utrcularia vulgaris) i Jaskier wielki (Ranunculus lingua).

Jak tam dojechać?


Orzeł Bielik (Haliaeetus albicilla) / Fot. Paweł RotmańskiSkan mapy, zaznaczona przeze mnie droga w programie.  / Fot. Symbol mapy "M-34-19/20" Mapa Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-KartograficznegoBędąc w Puławach należy skierować się na Dęblin (pokazane na dołączonej mapce). Jadąc tą drogą, w miejscowości Gołąb skręcić na Niebrzegów. Po pewnym czasie przejedziemy przez przejazd kolejowy, później pod linią wysokiego napięcia. Kiedy las otaczający drogę skończy się, obserwujmy lewą stronę drogi. W pewnym momencie zobaczymy zjazd na łąkę, tablice informacyjną oraz oznaczenie niebieskiego szlaku. To tutaj! W tym miejscu najlepiej zostawić samochód (teoretycznie można podjechać dalej, ale po co płoszyć zwierzynę. Zakaz wjazdu znajduje się przed samym jeziorem, więc wjeżdżając pod sam znak mamy gwarancje przepłoszenia zwierzyny). Następnie należy trzymać się oznaczeń niebieskiego szlaku - z pewnością trafisz.

Ile to kosztuje?


Błotniak stawowy (Circus aeruginosus) / Fot. Paweł Rotmański Wejście na teren rezerwatu przyrody jest bezpłatne. Jedyne koszty jakie trzeba pokryć, to koszty transportu oraz wyżywienie. Należy pamiętać, by na Piskorach nie śmiecić, nie hałasować i nie wchodzić tam gdzie stoi tablica "Zakaz wejścia - ostoja zwierzyny". Mimo iż my nie widzimy Straży Leśnej, ona z pewnością widzi nas. A kary są wysokie.

Jeżeli interesujesz się przyrodą, fotografią przyrodniczą, z pewnością znajdziesz na Piskorach coś dla siebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

oczywiście plus, trzeba się wybrać i zobaczyć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mapa mapą a plus i tak się należy :) Oby tak dalej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Geograficznie nie istnieje coś takiego jak "mapka" - przynajmniej ja się nie spotkałem - mała mapa...to "mapa w małej skali" - np. 1: 1 000 000...a duża mapa...to mapa w skali np. 1: 10 000...a mała droga - dróżka, góra - to górka, mara - to zależy, co masz na myśli, podobnie z matą...mata - mateczka??? ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku - mapa...mapa....;-) koniec i już.. m a p a...;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieki za uwagi. Od dzisiaj wstawiam tylko mapy. Zadnych mapek :) Dziekuje za plusy

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) zgodzę się z Mirellą, brzmi jak zaproszenie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za ciekawy debiut :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za debiut plus...tylko mała kartograficzna uwaga...cyt.:"pokazane na dołączonej mapce"...przepraszam, ale jako geograf jestem strasznie na to uczulony...Pawle - mapa...nie mapka...;-)...ale to tak poza konkursem;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst jak zaproszenie :) "+"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry materiał:) Plus koniecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.