Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20815 miejsce

Reżyser Edward Żebrowski nie żyje

13 lutego 2014 roku w Warszawie, w wieku 79 lat zmarł Edward Żebrowski, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca m.in. filmu "Szpital przemienienia" na podstawie prozy Stanisława Lema.

 / Fot. screenEdward Żebrowski (właściwie: Edward Bernstein) urodził się 26 lipca 1935 roku w Warszawie. W roku 1965 ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jeszcze jako student tej uczelni zrealizował etiudy "Tombola" i "Szkoła uczuć" (ta ostatnia została nagrodzona na festiwalu etiud w Warszawie).

Na początku swojej drogi artystycznej Edward Żebrowski realizował filmy dokumentalne (m.in. "Skok", "Maraton") i telewizyjne ("Szansa", "Dzień listopadowy"). Współpracował często z Krzysztofem Zanussim, który na podstawie scenariuszy Zebrowskiego nakręcił takie filmy, jak "Iluminacja", "Struktura kryształu" czy "Za ścianą" (w pierwszym z tych filmów i w "Constansie" pojawił się także jako aktor). Wspólnie z Zanussim napisał też sztukę "Gry kobiece", którą wyreżyserował w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Fabularnym debiutem reżyserskim Edwarda Żebrowskiego był film psychologiczny "Ocalenie" 91972 r.) z Mają Komorowską, Zbigniewem Zapasiewiczem i Aleksandrem Bardinim w rolach głównych. Obraz otrzymał nagrody na festiwalach w Valladolid i Chicago. W 1978 roku zekranizował powieść "Szpital Przemienienia" Stanisława Lema, za który to film otrzymał nagrodę główną jury Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Taką samą nagrodę i na tym samym festiwalu (w roku 1981) otrzymał Żebrowski za swój kolejny film - "W biały dzień" z Michałem Bajorem i Krystyną Jandą w rolach głównych.

W latach 1979 -1984 i 1989 -1991 Edward Żebrowski był wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od roku 2001 wykładał w Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Był także aktywnym działaczem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przewodniczył sekcji filmu fabularnego (1978-80), był członkiem prezydium i przewodniczącym koła reżyserów. W latach 1981 -84 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Należał też do Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.