Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14673 miejsce

Reżyser "Ojca chrzestnego" zostanie laureatem honorowego Oscara

Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła przyznać w tym roku aż cztery honorowe Oscary za całokształt twórczości. Oprócz Francisa Forda Coppoli dostaną je również reżyser Jean-Luc Godard, aktor Eli Wallach oraz historyk kina i autor filmów dokumentalnych Kevin Brownlow.

Francis Ford Coppola / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Francis_Ford_Coppola.jpgCeremonia wręczenia honorowych Oscarów nie odbędzie się w trakcie główniej ceremonii. Podobnie jak w ubiegłym roku, przewidziane jest zorganizowanie osobnej gali. Będzie miała miejsce 13 listopada w Los Angeles, w Kalifornii.

Francis Ford Coppola, który ma już na koncie pięć statuetek, dodatkowo dostanie nagrodę Irvinga G. Thalberga. Przyznaje się ją twórczym producentom filmowym, których działalność przyczynia się w istotny sposób do wzrostu poziomu produkcji filmowej.

W założonej przez siebie w 1969 roku wytwórni American Zoetrope, Coppola - reżyser osławionego "Ojca chrzestnego" wyprodukował ponad 30 filmów, m.in. "Między słowami" swojej córki Sophii.

"Każdy z nagrodzonych twórców na trwałe zapisał się w pamięci widzów i poprzez swoja pracę wpłynął na rozwój sztuki filmowej" - w oficjalnym oświadczeniu napisał prezydent Akademii - Tom Sherak.

O tym, że Oscar honorowy zostanie przyznany, Jean-Luk Godard - francuski reżyser i krytyk filmowy, dowiedział się prawdopodobnie z mediów. Ma to być prezent z okazji 80. urodzin znanego ze swojej niechęci do Hollywood twórcy.

Amerykański aktor Eli Wallach , urodzony w rodzinie polskich Żydów, mimo że ma już 95 lat, nie myśli o emeryturze - ostatnio pojawił się w "Autorze Widmo" Romana Polańskiego i "Wall Street: Money Never Sleeps" Olivera Stone'a.

Kevin Brownlow jest historykiem kina, autorem książek i filmów dokumentalnych. Najbardziej znany jest ze swoich prac na temat kina niemego.

Honorowe Oscary są przyznawane za "całokształt osiągnięć dla wybitnych twórców kina światowego, za wkład w rozwój technologii filmowej oraz za propagowanie sztuki filmowej". Ich dotychczasowymi laureatami są m.in. Charles Chaplin, Walt Disney, Gene Kelly, Greta Garbo czy Ennio Morricone.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.