Facebook Google+ Twitter

RFN ma nowego prezydenta. Został nim Crristian Wullf!

Po dymisji obecnego prezydenta Horsta Kohlera, niemieckie Zgromadzenie Federalne wybierze dziś nowego prezydenta RFN. I tura nie przyniosła rozstrzygnięcia wyborów. Wszystko rozstrzygnęło się w III turze. Większością głosów wygrał Crristian Wollf.

Horst Kohler był prezydentem Niemiec od lipca 2004 roku. Z urzędu ustąpił 31 maja 2010, po wypowiedzi dla niemieckiego radia, w którym padły słowa: "Niemcy dla obrony swoich interesów, na międzynarodowych szlakach handlowych, w razie wątpliwości powinny skorzystać także ze środków militarnych" (Czytaj więcej w serwisie: dw-world.de).

Za te słowa został mocno skrytykowany przez opozycję. Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej niemiecki polityk ogłosił swoja rezygnację z urzędu zaznaczając, że podjął tę decyzję pod wpływem nacisków ze strony opozycji.

Głównymi kandydatami na nowe stanowiska byli: Crristian Wullf z CDU oraz Joachim Gauck popierany przez SPD i Zielonych. Więcej o kandydatach przeczytasz na dw-world.de

Crristian Wullf zapowiedział, że pierwszą jego zagraniczną podróżą jaką odbędzie, będzie podróż to RPA kibicować drużynie Niemiec w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej.

Według niemieckiej konstytucji, wybór nowego prezydenta leży w rękach Zgromadzenia Federalnego. W jego skład wchodzą posłowie Bundestagu oraz przedstawiciele 16 parlamentów regionalnych. Głosowanie jest tajne. Jeżeli w I i II turze kandydat nie otrzyma bezwzględnej większości głosów, możliwa jest też III tura, która ostatecznie wyłoni prezydenta.
Zostanie nim ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.