Facebook Google+ Twitter

RIAA idzie na wojnę z piratami

150 tys. dolarów za jeden utwór muzyczny? W kraju Wuja Sama tyle możesz zapłacić... Jeśli chcesz go zdobyć nielegalnie.

Konfiskata pirackich płyt. / Fot. PAPKiedy Whitney Harper była cheerleaderką w szkole średniej w Teksasie, łamała prawo w sposób powszechny na całym świecie wśród młodzieży mającej dostęp do internetu - dzieląc się utworami muzycznymi za pomocą systemu P2P.

RIAA (Recording Industry Association of America), amerykańska organizacja stojąca na straży praw autorskich, w ramach generalnej obławy na piratów, namierzyła pechową fankę muzyki ściąganej na lewo, obecnie 22-letnią studentkę, i w 2008 roku wytoczyła jej proces przed teksańskim sądem za nielegalnie posiadanie 37 piosenek na domowym komputerze.

Zgodnie z amerykańskim prawem grzywna za najkrótszy pojedynczy plik mp3 zaczyna się od sumy 750 dolarów wzwyż, średnio oscyluje w granicach trzech tysięcy i może sięgnąć kwoty nawet do 150 tysięcy zielonych. Sprytni obrońcy doradzili pozwanej, aby złożyła przed sądem oświadczenie, iż za sprawą swojej rzekomej niewiedzy w zakresie technologii internetowych "pomyliła" ściąganie piosenek programem Kazaa z ich odsłuchiwaniem przez internetowe radio (sic!). Co więcej, w świetle amerykańskiego prawa nie można świadomie naruszyć praw autorskich, przywłaszczając jakąkolwiek własność intelektualną nie oznaczoną wyraźnym znaczkiem "copyright".

I chociaż albumy, na których znajdowały się ściągane songi, z pewnością takimi zastrzeżeniami zostały opatrzone, oskarżona raczej nie miała okazji zapoznać się ze skanami okładek albumów, na których takowe widniały. W ten sposób sąd w Teksasie wymierzył pozwanej karę pieniężną, jednak obniżając ją znacznie, do 200 dolarów za utwór (łącznie 7400 dolarów).

W obawie przed stworzeniem korzystnego dla internetowych piratów precedensu, RIAA skierowało sprawę do sądu wyższej instancji, który 25 lutego br. podważył wyrok teksańskiego sędziego, nakładając na pozwaną grzywnę w wysokości 27,750 dolarów - 750 dolarów za pojedynczy utwór.

To nie pierwszy taki przypadek, RIAA wnosi pozwy przeciwko indywidualnym użytkownikom na coraz większą skalę, a dotychczasową rekordzistką pod względem wysokości wymierzonej kary (czerwiec 2009) pozostaje Jammie Thomas, którą playlista złożona z 24 nielegalnie ściągniętych plików mp3 kosztowała prawie dwa miliony dolarów.

Źródło: www.wired.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.