Facebook Google+ Twitter

Richard Hammond na krawędzi. Recenzja książki

Richard Hammond, popularny prezenter telewizyjny, opowiada o uzależnieniu od adrenaliny i związanym z nim podejściu do swojej próby pobicia rekordu prędkości. Próba kończy się koszmarnym wypadkiem, w którym jego życie zawisa na włosku.

 / Fot. http://empikmedia.pl/c/na-krawedzi-moja-opowiesc-bprod56450555.jpgW połowie sierpnia wydawnictwo ZNAK wydało książkę Richarda Hammonda pt. "Na krawędzi. Moja opowieść". Książka z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom programu Top Gear, w którym Richard Hammond obok Jeremiego Clarksona i Jamesa Maya jest głównym bohaterem. Hammond znany jest również z innych programów telewizyjnych (np. Brainiac) oraz radiowych. Ci, którzy Hammonda nie znają, nie powinni być jednak zawiedzeni. Książkę czyta się szybko, bo opiewa w wiele wydarzeń emanujących skrajnymi emocjami. A to wszystko na faktach.

Głównym tematem powieści jest opis hospitalizacji i rekonwalescencji Richarda Hammonda po katastrofalnym w skutkach wypadku. Doszło do niego 20 września 2006 roku podczas podjęcia próby pobicia szybkości realizowanej podczas kręcenia jednego z odcinków 9. serii programu Top Gear. Wszystko szło w jak najlepszym porządku. Kilka prób bicia prędkości odrzutowym samochodem kończyło się sukcesem. Jednakże nieodparta chęć pojechania przez Hammonda jeszcze szybciej w ostatnim zaplanowanym tego dnia przejeździe kończy się tragicznie. Richard, pędząc ponad 450 km/h niespodziewani traci kontrolę nad "pociskiem", wypada z toru i dachuje. Zostaje natychmiast przetransportowany do szpitala w Leeds.

Ponad połowa książki napisana jest jednak przez żonę Richarda Hammonda - Mindy Hammond. Współautorka opisuje jak dowiedziała się o wypadku i jak natychmiast wyruszyła w kilkuset kilometrową drogę do swojego męża. Opowiada, jak będąc w szpitalu tęskniła za dziećmi pozostawionymi pod opieką ich polskiej niani. Mówi jak ciężko było jej rozmawiać z dziećmi na temat wypadku ich ojca. Wspomnienia Mindy są szczere i prawdziwe. Mówi jak było jej ciężko widząc męża podłączonego do urządzeń medycznych, walczącego o życie. Nie zostawiała go. Siedziała przy nim i go wspierała. Wychodząc z sali przyczepiała karteczkę, w razie gdyby mąż się obudził, z informacją gdzie się w danej chwili znajduje i kiedy wróci. Stan pacjenta ciągle był niepewny, nawet wówczas, gdy Richard odzyskał przytomność i mógł porozmawiać z żoną. Hammond ciągle walczył o życie.

Po książkę warto sięgnąć w te jesienno-zimowe wieczory, gdyż jest to naprawdę dobra pozycja. Richard Hammond przedstawia nam swoją historię, swój największy dramat. Opisuje także swoje dzieciństwo, rodzinę, problemy ze znalezieniem pracy, pracę radiowca i wczesnego prezentera telewizyjnego. Opowiada, jak dostał się do programu Top Gear i jakie były jego pierwsze relacje z Jeremim Clarksonem i Jamesem Mayem. Hammond ujawnia także kilka interesujących tajemnic programu.

Książka napisana jest lekkim językiem, przez co czyta się ją bardzo szybko. Naprawdę nie ma się do czego przyczepić, no może jedynie do oprawy pozbawionej skrzydełek, przez co rogi ksiązki szybko się niszczą. Kolorowe zdjęcia z dzieciństwa Richarda, zdjęcia żony i dzieci, zdjęcie prezentujące pechowy wypadek z załączoną trajektorią lotu samochodu odrzutowego oraz zdjęcia karteczek pozostawianych przez Mindy w szpitalu i laurek od dzieci są jak najbardziej pozytywnym dodatkiem do tej wyśmienitej książki.

Tytuł: Na Krawędzi. Moja Opowieść
Tytuł oryginalny: On the Edge: My Story
Wydawnictwo: ZNAK
Liczba stron: 304
Oprawa: miękka
Cena z okładki: 39,90 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.