Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14459 miejsce

Richard Pipes: "Komunizm"

Książka poświęcona bankructwu ideologii i państwa.

Okładka / Fot. http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://merlin.pl/Komunizm_Richard-Pipes,images_big,31,978-83-247-0875-8.jpg&imgrefurl=http://merlin.pl/Komunizm_RicKomunizm - ideologia, która oczarowała masy - miał nieść idee sprawiedliwości, pokoju.
Na tej myśli wyrósł Związek Sowiecki, największy kraj na świecie, twór geopolityczny od Europy po Azję. Dlaczego upadł i co sprawiło, że Komunizm i jego największy projekt ZSRS zniknął z mapy świata? Winny był człowiek? Ideologia? Gospodarka?

Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Richard Pipes znany Amerykański sowietolog i historyk europy środkowej, były doradca Prezydenta Regana do spraw. Europy wschodniej. W swojej książce zatytułowanej po prostu „Komunizm”, którą wydał Świat Książki.

Historyk rozpoczyna od pytania, jak narodziła się ideologia, a raczej pragnienie sprawiedliwości. Rozpoczyna od czasów starożytnych przez twórców (Marksa i Engelsa) po praktyków (Lenin, Stalin, Mao) oraz innych towarzyszy z tzw. Trzeciego Świata.

Publikacja ma charakter naukowy, autor od samego początku wykazuje, iż komunizm zaprzeczał naturalnym pragnieniom ludzi, społeczeństw i narodów. Opisuje drogi życiowe ideologów ich próby budowy nowego lepszego kraju ale i świata. Czy tylko? Ideologia miała także wychować nowego człowieka. Niestety okupione śmiercią ludzi, którym miała pomóc. Ideologia, która miała zapewnić pokój pochłonęła najwięcej istnień ludzkich przy budowie... utopii.

O tym jest książka Richarda Pipes-a, „Komunizm”- aż chce się dodać od snu, marzenia (o utopii) do budowy utopii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.