Facebook Google+ Twitter

Right Livelihood Award - alternatywa dla "pokojowego Nobla"

Jak widać Pokojową Nagrodę Nobla można dostać "na zachętę". Aby otrzymać Right Livelihood Award naprawdę potrzeba osiągnięć. Jutro zostanie wręczona "alternatywna pokojowa Nagroda Nobla". Jedno jest pewne, nie otrzyma jej Barack Obama.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Peace_dove_noredblobs.svg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0e/Peace_dove_noredblobs.svg/598px-Peace_dove_noredblobs.svg.pngPo tym jak prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama dostał Pokojową Nagrodę Nobla, nie mając na koncie żadnych znaczących sukcesów na arenie międzynarodowej, wielu komentatorów podkreślało, że to koniec wartości jaką reprezentowało to wyróżnienie. Ogłoszenie laureata tej nagrody zazwyczaj wzbudzało kontrowersje, ale w tym roku to był po prostu szok. Nawet sami Amerykanie nie rozumieją werdyktu z Oslo.

Poza pokojową nagrodą ufundowaną przez Alfreda Nobla na świecie jest wiele innych wyróznień, które honorują osoby zasłużone dla bronienia praw człowieka czy głoszenia światowego rozbrojenia. Jedną z najważniejszą z tych nagród i zarazem nazywaną "alternatywną Nagrodą Nobla" jest Right Livelihood Award. Jest to wyróżnienie ufundowane przez Jakoba von Uexkülla. Jest to szwedzki filantrop i filatelista, który jest posiadaczem wartościowej kolekcji znaczków pocztowych. Posiada dwa obywatelstwa - szwedzkie i niemieckie (jego matka była Szwedką ale on wychował się w Hamburgu). W 1980 r. założył fundacje, której celem jest finansowanie nagrody Right Livelihood Award. Jest ona przyznawana "pracującym nad praktycznymi i godnymi naśladowania rozwiązaniami najbardziej pilnych wyzwań, przed którymi staje dzisiaj świat". Co rok, w październiku kapituła nagrody przyznaje ją czterem osobom, których osiągnięcia i działania pomagają popularyzować oraz bronić prawa człowieka lub są skierowane na rzecz ochrony środowiska.

Wyróżnienie jest przyznawane od 25 lat bez (Pokojowa Nagroda Nobla nie była przyznana 18 razy z różnych powodów). Każdy z czterech laureatów otrzymuje nagrodę pieniężną o wartości 250 tys. dolarów. Jest to o wiele mniej niż w przypadku bardziej znana odpowiedniczki, ale i tak ta suma jest sporym zastrzykiem finansowym dla laureatów często pochodzących z krajów ogarniętych wojną i prześladowaniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

vOtVgEcGr
  • vOtVgEcGr
  • 09.08.2011 23:56

AAivok <a href="http://hwlzyuipknot.com/">hwlzyuipknot</a>, [url=http://hbrgtxbfbdsc.com/]hbrgtxbfbdsc[/url], [link=http://lskodtpzcqot.com/]lskodtpzcqot[/link], http://yfytwqkdjada.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa nagroda i bardzo interesujący, dobrze napisany artykuł.
W pełni zgadzam się, że Barack nie ma szans, by znaleźć się choćby wśród nominowanych. I Całe szczęście.
+5 i za poruszany temat, i za styl. Pozdro dla Autora!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.