Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31043 miejsce

Rigoletto we Wrocławiu - klasyka opowiedziana na nowo

Już 21 grudnia będziemy mogli oglądać efekty pracy realizatorów "Rigoletta" Giuseppe Verdiego. Na scenie wrocławskiej opery staną artyści sławni na całym świecie. Reżyser zapowiada oryginalną inscenizację, która zaciekawi każdego odbiorcę.

Michał Znaniecki - reżyseria, inscenizacja i scenografia. / Fot. Sebastian Ottenbreit

O fabule…


To właśnie z „Rigoletta” pochodzi operowy szlagier „La donna e mobile”, czyli kobieta zmienną jest. Muzyka Verdiego jest niezwykle efektowna i monumentalna. Siła tego utworu tkwi również w tym, iż te same porywające dźwięki potrafią wyrażać uczucia, emocje. W sztuce mamy do czynienia z wielką miłością, zemstą i tragizmem niewinnej i delikatnej Gildy. Rigoletto jest jedną z najsłynniejszych oper Verdiego, wrocławska inscenizacja ma być „inna”. Uczestnicząc w spektaklu będziemy na nowo odkrywać historię księcia, który codziennie uwodzi inną kobietę, jego błazna i Gildy. Rigoletto (błazen księcia) prowadzi podwójne życie. Obok swojego pana jest zgorzkniały, okrutny, potrafi skrzywdzić i ośmieszyć inne osoby, natomiast w domu objawia się nam jako kochający ojciec, wychowujący swoją córkę (Gildę) z dala od ludzi, próbuje ją uchronić od zła tego świata.

Remigiusz Lenczyk, Ewa Michnik i Michał Znaniecki / Fot. Sebastian Ottenbreit– Chciałbym, byśmy oglądali tę operę tak, jakbyśmy pierwszy raz ją widzieli. Kwestią przyzwyczajenia jest to, że lubimy już jakieś produkcje, pierwsze mamy w naszych sercach, więc nie będę dużo zmieniał, aby znowu „Rigoletto” nie zaszokowało. Będziemy razem odkrywać operę …
- powiedział na wstępie Michał Znaniecki. Całe dzieło opiera się na ciągłym poszukiwaniu prawdziwych tożsamości bohaterów. Gilda zakochuje się w nieznanym młodzieńcu, ukochanym okazuje książę Mantui nie wyjawiający swojego imienia, córka Rigoletta przekonana jest, że wielbi biednego studenta. Na dodatek Gildą zainteresował się hrabia Monterone, który polecił porwać piękną niewiastę. Błazen nieświadomie pomaga w porwaniu własnej pociechy, dopiero jej wołania o pomoc uświadomiły szydercy, co uczynił.

Ewa Michnik, Michał Znaniecki / Fot. Sebastian Ottenbreit

O koncepcji…


„Rigoletto” nie będzie uwspółcześnione, zostanie zachowany duch historii i minionej epoki. Uważam taki zabieg, za jak najbardziej słuszny. Jeśli nie mam takiej potrzeby, to powinno się zachowywać jak najwięcej elementów z koncepcji kompozytora muzyki i autora libretta. Jaki jest książę? Czy oby na pewno możemy go nazywać bezdusznym uwodzicielem? –Trzeba posłuchać, o czym ona śpiewa, a śpiewa o rzeczach bardzo ważnych… że miłość jest jak ptak, czyli z dnia na dzień może zmienić gałąź i nic nie możemy zrobić. Książę opowiada o chorobie – stałości, wierności w miłości, która może i jego dotknąć po spotkaniu z Gildą. Wreszcie nasz bohater po prostu się zakochał, książę zakochał się! Zobaczymy to teraz. Jak zaśpiewa la donna e mobile, teraz książę jest stały i la donna e mobile ma inny wydźwięk – Michał Znaniecki. Inscenizacja Opery Małgorzata Orawska - przygotowanie chóru / Fot. Sebastian OttenbreitWrocławskiej wyróżniać się będzie obecnością przeciwstawnych do siebie uczuć, bohaterowie przejdą przez kolejne etapy, bu „poczuć”. Z powodu popularności „Rigoletto” większość widzów ma zakorzenione już jakąś opinię o działaniach księcia. Reżyser postara się uwidocznić emocje tkwiące w księciu Mantui. W innych realizacjach można było tego nie dostrzec, we wrocławskim przedstawieniu ukazanie wnętrza, strony duchowej postaci jest priorytetem.

O wyjątkowości…


Inscenizacją i scenografia również zajął się Michał Znaniecki, zapowiada prostotę, bo najważniejsze są relację między bohaterami. Przez „prostotę” nie można rozumieć laickości, skromności, ale pewne idealnie wymierzone stonowanie tła całej opery. Scenografia zapowiada się bardzo ciekawie, a mianowicie zbudowano teatrzyk elżbietański, niczym Globe. - Będzie dużo drewna, mała scenkę na dużej scenie i właśnie na tym mniejszym podeście będą miały miejsce najważniejsze wydarzenia całej sztuki, aby publiczność skupiła się na postaciach – mówi Michał Znaniecki. To, że taki pomysł zrodził się w głowie reżysera jest nieco dziwne, ponieważ Michał Znaniecki znany jest z efektownych przedstawień, przepełnionych wspaniałością scenografii, ruchu. „Rigoletto” faktycznie będzie dla nas i dla samych realizatorów czymś nowym. Reżyser zaskoczy nas tym, co od dawna znamy. Tak jak niegdyś Shakespeare mówił o ludziach, tak dziś wrocławska inscenizacja postara się zaprezentować nam bohaterów z każdej możliwej strony. Gilda od początku jest więziona, zniewolona, dopiero w momencie śmierci sama decyduje o sobie, staje się pełnoprawną, wyzwoloną istotą, która po chwili umiera. Takie zachowanie Gildy Michał Znaniecki określił słowami Witkacego: „By stać się człowiekiem, trzeba zabić człowieka, czy umrzeć”.

O obsadzie i realizatorach…


W rolę Rigoletta wcielą się wspaniali śpiewacy, a między innymi Andrzej Dobber, którego już znamy z „Króla Rogera”, przedstawienia okrzyczanego „wydarzeniem roku”. Błazna zagra również Bogusław Szynalski, wcześniej słyszeliśmy go jako Borysa Godunowa. Na scenie pojawi się Aleksandra Kurzak w roli Gildy. Młoda wrocławianka współpracuje z takimi teatrami operowymi jak Metropolitan Opera, Royal Opera, Bayerische Staatsoper czy Salzburg Festspiele, jest laureatką wielu prestiżowych nagród. W uwodziciela, księcia Mantui wcielą się: Ivan Kit, Arnold Rutkowski i Gregory Turay. Kierownictwo muzyczne objęła prof. Ewa Michnik , chór przygotowuje Małgorzata Orawska, a reżyserią świateł zajął się jak zawsze Bogumił Palewicz. Pełna obsada dostępna na stronie Opery Wrocławskiej.
Serdecznie zapraszam do spędzenia przedświątecznego weekendu z Operą Wrocławską. „Rigoletto” w reżyserii Michała Znanieckiego zapowiada się wspaniale, będziemy świadkami metamorfoz i emocji głównych bohaterów. Premiera odbędzie 21, 22 i 23 grudnia 2007r.

Sprzedaż i rezerwacja biletów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

+

ładnie. chociaż we Wrocławiu;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

WOW!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Świetne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+" i naturalnie dołączam sie do powyższych pochwał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Sebastian! W końcu Twój tekst znalazł się na str. głównej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonałe. Ukłony po pas!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.