Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23008 miejsce

Rita Cosby znowu w Polsce.

Jedna z najbardziej znaczących dziennikarek na świecie odwiedziła Polskę i wzięła udział w uroczystości wręczenia nagród Wolności Słowa dla Reporterów bez Granic, która 4 czerwca br. odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie

Bogdan Węgrzynek PR / Fot. Archiwum Menu GroupPodczas uroczystości Rita Cosby odebrała Nagrodę Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów (Freedom of Speech Award) z rąk Lecha Wałęsy. Podczas przemówienia podkreślała znaczenie wolności słowa i demokracji. Zaakcentowała radość i satysfakcję z możliwości przyjazdu do Polski, uczestniczenia w tak ważnym wydarzeniu i przebywania w tak znamienitym gronie.

Bogdan Węgrzynek PR / Fot. Archiwum Menu GroupUbiegłoroczna wizyta w Polsce jednej z najbardziej znanych amerykańskich dziennikarek, potrójnej laureatki Nagrody Emmy i wieloletniej korespondentki “Białego Domu”, pracującej dla największych stacji telewizyjnych: Fox, MSNBC i dla CBS Rity Cosby, której celem były nie tylko Warszawa i Zamek Królewski na Wawelu, ale również małe miasteczka na terenie Sądecczyzny, przede wszystkim Nowy Sącz, Krynica Zdrój i Muszyna zaowocowała licznymi spotkaniami, także z młodzieżą.

Dziennikarka, prawdziwa ambasadorka Polski w Stanach Zjednoczonych, w znacznym stopniu przyczyniająca się do promocji Polski w świecie, która przeprowadziła wywiady między innymi z Jaserem Arafatem, Arielem Szaronem, Michaelem Jacksonem czy z więźniami Guantanamo gościła w wielu sądeckich szkołach. Z młodymi ludźmi rozmawiała o specyfice wykonywanego zawodu i o rozwoju swojej kariery. Niezaprzeczalnie, kluczowym tematem wszystkich debat, stała się historia jej ojca, Ryszarda Kossobudzkiego. Na przykładzie jego wojennej postawy, dziennikarka chciała pokazać młodym ludziom, co oznaczają słowa: ojczyzna, patriotyzm, honor, odwaga, męstwo.

Bogdan Węgrzynek Menu Group / Fot. Archiwum Menu GroupPrzebywanie na emigracji, zmiana nazwiska, posługiwanie się językiem angielskim, zagraniczne studia, a przede wszystkim nieprzerwane milczenie ojca, spowodowały, że Rita Cosby wiele lat czekała na moment, kiedy Richard Cosby (Ryszard Kossobudzki) zdecyduje się opowiedzieć jej o swych wojennych losach. Dopiero w 2000 roku wydała książkę, która w Stanach Zjednoczonych stała się bestsellerem. Natomiast sam Ryszard Kossobudzki, za namową córki, po 65 latach życia na obczyźnie po raz pierwszy odwiedził ojczyznę.

Okazją do zgłębienia historii Ryszarda Kossobudzkiego była możliwość przeczytania dziennika pod tytułem „Cichy Bohater”, do którego łatwiejszy dostęp mieszkańcom Sądecczyzny, poprzez przekazanie egzemplarzy szkołom i bibliotekom na terenie miasta, zapewniły sądeckie firmy: Fakro, Wiśniowski i Konspol. Świadome rozpowszechnianie treści zawartych w „Cichym bohaterze”, wskazujących nie tylko na historyczny charakter wspomnień, ale przede wszystkim ich patriotyczny wydźwięk spowodowało, że sądecka młodzież zainteresowała się tematyką lat wojny i okupacji.

Bogdan Węgrzynek PR / Fot. Archiwum Menu Group- „Przez wiele lat patrzyłam na Polskę oczyma mojego ojca. Teraz sama mogę zobaczyć, jak wspaniale się rozwija” - stwierdziła dziennikarka goszcząc w sądeckiej Wyższej Szkole Biznesu-NLU.

Rita Cosby zachwyciła się urokiem Nowego Sącza i sądeckim Ratuszem. Dziennikarka zaproponowała, aby Miasto Nowy Sącz jako pierwsze objęło honorowym patronatem projekt “Ocalmy od zapomnienia” dotyczący rodzinnych wspomnień z lat wojny oraz walki o wolną Polskę w latach osiemdziesiątych. Ochrona kultury, dziedzictwa narodowego i promocja regionów, które odwiedziła amerykańska dziennikarka wpisane są w powyższy projekt.

Podczas wizyty Rity Cosby w Polsce nieustannie towarzyszyły jej media: TVN, TVN 24, TVP, TVP INFO. Drugiego dnia wizyty dziennikarka została zaproszona przez Ewę Drzyzgę do programu "Rozmowy w toku” oraz udzielała wywiadu dziennikarzom w programie Dzień dobry TVN.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.