Facebook Google+ Twitter

Rita Gombrowicz zapowiedziała autobiograficzną książkę

W Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia wdowa po zmarłym w 1969 r. pisarzu wyznała, że aktualnie pracuje nad książką, poświęconą swej 45-letniej pracy nad spuścizną męża. Jego twórczość określiła mianem "energetycznej kuli".

Rita Gombrowicz / Fot. Wikipedia Commons Podczas niedzielnej imprezy "imieniny Witolda" w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia Rita Gombrowicz, pisarka i teoretyk literatury francuskiej, poinformowała, że przygotowuje autobiograficzną książkę na temat swojej 45-letniej pracy nad spuścizną zmarłego w 1969 roku męża, Witolda Gombrowicza.

We Wsoli z wdową po pisarzu rozmawiali Dominika Świtkowska i Tomasz Tyczyński. Rita Gombrowicz gościła w Muzeum wielokrotnie, jednak dzisiejsze spotkanie było wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy to ona, a nie jej mąż, była głównym tematem rozmowy.

Wdowa po autorze Ferdydurke opowiadała o swoim pięcioletnim związku z Witoldem. Wyznała, że była początkowo przeciwniczką instytucji małżeństwa, w związku z czym 64-letni Witold i o 30 lat od niego młodsza Rita pobrali się dopiero po czterech latach, na rok przed śmiercią pisarza. Witoldowi zależało na tym, by jego żona została kuratorką jego twórczości.

Uczestnikom spotkania w Muzeum Rita Gombrowicz powiedziała: "Chciałabym opisać te 45 lat po śmierci Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli / Fot. Wikipedia Commons Gombrowicza, pokazać polskim czytelnikom to, co przez ten czas działo się z jego twórczością, jak ja nad nią pracowałam . To projekt, nad którym obecnie pracuję".

Wyznała, że pracy nad spuścizną męża nadaje istotne znaczenie w swoim życiu. "Nie można powiedzieć, że nasz ślub był romantyczny, ale gdybym nie była z Witoldem przez te pięć lat, to nie zostałabym jego żoną. To był los, takie przeznaczenie" - powiedziała. Podkreśliła, że zajmując się spuścizną po mężu stała się tym, kim jest teraz. Podkreśliła, że spotkanie Witolda było jej przeznaczeniem.

Pisarka wydała już dwie książki biograficzne: Gombrowicz w Argentynie i Gombrowicz w Europie. Troszczy się o to, by każdego roku książki Gombrowicza wydawane były w rożnych krajach, a dotychczas przetłumaczono je na 37 języków. Ostatnio w maju doprowadziła do wydania intymnego dziennika męża pod tytułem Kronos.

Projektowi nowej książki, poświęconej swej działalności, patronuje przekonanie, że za pośrednictwem Rity Gombrowicz autor Pornografii jest wciąż obecny, a zatem nadal tworzy. Twórczość swojego męża określiła mianem "energetycznej kuli", która napędzała ją do nieustannej, codziennej pracy.

 / Fot. Archiwum PolskapresseSpotkanie z Ritą Gombrowicz w dniu 8 września br. jest częścią cyklu imprez kulturalnych, organizowanych przez Muzeum Witolda Gombrowicza w związku z 50. rocznicą powrotu pisarza do Europy, po trwającej niemal ćwierć wieku emigracji argentyńskiej.

W ramach tego cyklu "Powrót Gombrowicza", finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miało już miejsce spotkanie z Jorge Lavellim, reżyserem paryskiego spektaklu Ślubu, który otworzył dramatowi Gombrowicza drogę na światowe sceny. Patronami cyklu są: Instytut Książki, TVP Kultura, Program II Polskiego Radia.

Kolejne spotkanie z Ritą Gombrowicz planowane jest 9 września br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach o godz. 17.00. ul. ks. P. Ściegiennego 13.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Interesująca informacja - ciekawa jestem nowej książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem ciekawa książki, którą zapowiada Rita Gombrowicz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś Rita Gombrowicz będzie w Kielcach o 17 w bibliotece miejskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.