Facebook Google+ Twitter

Roadmap czyli o tworzeniu polityki młodzieżowej w ATOMach

14 i 15 grudnia to ostatnia okazja, by wziąć udział w tworzeniu polityki młodzieżowej na Warmii i Mazurach. To wyjątkowy proces, zapoczątkowany z inicjatywy młodzieży i prowadzony w ścisłej współpracy z samorządem województwa. Jak wyglądał?

Jednym z ważniejszych działań sieci było tworzenie kierunków polityki młodzieżowej w województwie. W ciągu 6 miesięcy zorganizowano 4 główne spotkania i szereg konsultacji. Nie byłoby to skuteczne bez współpracy w tym zakresie z samorządem województwa, który tym samym wpisał województwo warmińsko-mazurskie na listę dbających o młodych. Na mapie tego procesu największy entuzjazm można było zaobserwować podczas pierwszego spotkania. Jak w każdym procesie pracy z grupą - wraz z liczbą spotkań, malało zaangażowanie niektórych jej członków, aby na koniec znów wróciło do poziomu z pierwszego miesiąca prac.

Od samego początku prace nad kierunkami polityki młodzieżowej symbolizowało hasło „młodzież jako potencjał”.
Prawdopodobnie taka perspektywa - dotąd niespotykana i innowacyjna - była przyczyną wielu wyzwań jakie pojawiły się na naszej mapie drogowej. Innowacyjna forma dokumentu jaką zaproponowano została przez niektórych oceniona jako infantylna. Do tej pory wszystkie dokumenty dotyczące młodych wynikały z analizy problemów i stanowiły próbę odpowiedzi na nie. Długo szukano złotego środka by dokument był jasny i przejrzysty zarówno dla młodzieży, jak i dla decydentów.

Podobne wyzwanie było związane z metodami jakie proponowano podczas spotkań. Te, które były atrakcyjne dla młodzieży - nie angażowały części decydentów (nie dotyczy to wszystkich!), zaś te, do których decydenci byli przyzwyczajeni, były nieciekawe dla młodzieży. W pewnym momencie pojawiła się myśl, żeby rozdzielać uczestnictwo różnych grup i konsultować zawartość dokumentu osobno. Ostatecznie tak też zorganizowano ostatnie spotkanie, jednak zadbano o to, by zarówno w jednym jak i w drugim uczestniczyli reprezentanci obu grup - mając jednocześnie świadomość, że metody będą inne.

Ostatnie spotkania będą miały miejsce w Olsztynie w dniach 14 i 15 grudnia. Pierwszego dnia odbędzie się dyskusja z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i grupy roboczej polityka młodzieżowa. Drugiego dnia będzie miało miejsce szkolenie: "Szkółka reprezentacji młodzieżowej" skierowane głównie do reprezentantów organizacji młodzieżowych i Rad Młodzieżowych.

Krytyczne pytanie, które towarzyszyło przez cały okres prac brzmiało: "co się dalej stanie z tym dokumentem?". Mimo, że przez cały proces dbano o wyjście naprzeciw tej obawie, to pytanie stało się symbolem ostatniego spotkania poświęconego analizie ryzyka.

Kłopoty z językiem i wyzwania związane z różnymi metodami pracy to tylko wierzchołek góry lodowej. Pod wodą ukrywa się większy dylemat, który pojawiał się na każdym etapie prac i który warto rozważyć w całej grupie roboczej, zanim prace zostaną rozpoczęte: czy jestem gotowa/gotów na pracę na poziomie regionalnym?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.