Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12345 miejsce

Robert Biedroń dla W24: Klauzula sumienia dla aptekarzy to skandal!

- Wprowadzenie klauzuli sumienia dla aptekarzy to kolejny przejaw klerykalizacji państwa demokratycznego - mówi poseł Robert Biedroń, wiceprzewodniczący klubu poselskiego Ruchu Palikota, w rozmowie z Przemysławem Maksymem.


Ale ja wciąż chcę usłyszeć od pana odpowiedź, czy to Janusz Palikot takich murów nie buduje? Przytoczyłem kilka przykładów, które o takiej postawie przewodniczącego Ruchu mogłyby świadczyć.
Z każdej strony sceny politycznej widzę budowanie takich murów. Nie chciałbym tutaj wskazywać żadnych kozłów ofiarnych. My wszyscy, jako politycy, uczestniczymy w takim spektaklu. Ten spektakl już dawno zniechęcił społeczeństwo. Proszę zauważyć, nawet na tym nie zyskujemy. Jak pokazują badania, prestiż sprawowania mandatu poselskiego jest bardzo niski. My wszyscy za to odpowiadamy. Pod koniec dnia ludzie nie zastanawiają się, czy to Janusz Palikot, Robert Biedroń, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk albo Jarosław Gowin odpowiadają za taki język. Winią nas wszystkich. W oczach widzów politycy są kłamcami, którzy korzystają z brutalnego języka. To jest wina całej klasy społecznej.

Poseł Jacek Żalek, uznawany za bliskiego współpracownika Jarosława Gowina, ogłosił, że przygotowuje ustawę wprowadzającą klauzulę sumienia dla aptekarzy, którzy będą mogli odmówić sprzedaży np. środków antykoncepcyjnych. Co pan sądzi o tym pomyśle?
To skandaliczny pomysł! To kolejny przejaw klerykalizacji życia publicznego w demokratycznym państwie. Zastanawiające jest to, że minister Gowin zgłasza propozycje, które są bardzo silnie nacechowane światopoglądowo i to w jednym kierunku. Zapomniał, że jest ministrem konstytucyjnym, który powinien dbać o polską racje stanu i ład w państwie. Aptekarze będą mogli odmówić sprzedaży w państwie demokratycznym przepisanych lekarstw. Proszę sobie wyobrazić, że jeśli taka klauzula sumienia zostanie rozciągnięta na inne zawody, to np. kasjerka w supermarkecie będzie mogła odmówić sprzedaży prezerwatyw, bo odwoła się do klauzuli sumienia. A być może ja, jako poseł, będę w stanie odmówić pomocy katolikowi po wypadku, bo powołam się na klauzulę swojego sumienia.

Taka klauzula obowiązuje też lekarzy, którzy mogą odmówić wykonania zabiegu aborcji.
Skandal! Jeżeli lekarz w państwie demokratycznym nie chce wykonać zabiegu, to niech jedzie do Watykanu. Tam nie będzie musiał tego robić. Niech funkcjonuje w państwie wyznaniowym, przecież jeszcze mamy takie państwa.

A co w przypadku, gdy wykonanie takiego zabiegu nie jest zgodne z jego sumieniem?
To niech zmieni zawód! Niech zostanie śmieciarzem, przy całym szacunku dla tego zawodu. Może tez zostać posłem, nas taka klauzula nie obowiązuje. Lekarz składa przysięgę, w której zobowiązuje się, że będzie pomagać wszystkim obywatelom, bez względu na ich wyznanie czy światopogląd. Minister Gowin i poseł Żalek próbują wprowadzić nam państwo wyznaniowe. Nawiasem mówiąc, Gowin zaszkodzi PO, rozsadzi partię od środka. Z czego bardzo się cieszę.

Mam problem z umiejscowieniem pana partii na polskiej scenie politycznej. Czy zrobię dobrze, jeśli nazwę Ruch partią lewicowo–liberalną?
Ruch kompletnie nie poddaje się tego typu określeniom. Sam zastanawiam się, gdzie nas umieścić na scenie politycznej – po lewicy, prawicy czy centrum. Jesteśmy partią, w której lewicowość i prawicowość się przenikają. Ja jestem osobą, której światopogląd jest ukształtowany przez lewicę, ale w moim klubie parlamentarnym są ludzie o poglądach bardzo liberalnych, nawet libertyńskich.

Jarosław Kaczyński pisze w artykule dla „Naszego Dziennika”, że rząd premiera Donalda Tuska jest fatalny, że atakuje inaczej myślących. Prezes PiS m.in. krytykuje go za ustawę zdrowotną oraz broni Telewizji Trwam. Ruch Palikota i PiS dzieli przepaść. Jednak te dwie partie są w opozycji do rządu Tuska. Czy podziela pan zatem w jakimś stopniu diagnozę prezesa Kaczyńskiego?
Ten rząd popełnia błędy, które popełniał rząd Kaczyńskiego. Brak zrozumienia dla demokratycznych reguł rządzących państwem jest ich cechą wspólną. Gdy dzisiaj prezes PiS zakłada szaty demokraty, to ja pytam tę partię, czy nie pamięta, co się działo, gdy sprawowała władzę. Co się działo, kiedy przejmowaliście telewizję publiczną, w świetle kamer tylko jednej stacji telewizyjnej zawieraliście porozumienie z ksenofobicznym LPR-em i populistyczną Samoobroną czy zawłaszczczaliście wszystkie instytucje państwowe? Wtedy wam to nie przeszkadzało? A dzisiaj atakujecie Donalda Tuska, który, jeszcze raz podkreślę, popełnia te same błędy. Poprawka Rockiego, która jest próbą ograniczenia obywatelom wolności dostępu do informacji publicznej czy choćby sprawa ACTA, to przykłady takich błędów ze strony rządu. Społeczeństwo obywatelskie musi pokazać tutaj swoją siłę. Ono musi mieć wpływ na funkcjonowanie państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (115):

Sortuj komentarze:

Warto przypomnieć sobie, co Pan Jezus powiedział o tych po lewicy:
Mat 25: (40) A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście. (41) Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Lekarz składa przysięgę, aby ratować życie, a nie zabijać! Tylko dla posła Biedronia, poczęte dziecko nie jest jeszcze OBYWATELEM."

Nie tylko dla Biedronia, ale także dla b. ministra zdrowia w rządzie PiS. Piecha przyznał się do "wyskrobywania" "OBYWATELI", jak sam określiłeś zarodki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Beata Traciak,
I proszę wybaczyć moja ignorancję, ale co to jest GG?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy
  • Jerzy
  • 23.04.2012 08:22

Boże, dlaczego Pokarałeś nas tak "wartościowymi posłami"?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Beata Traciak,
Skąd to oburzenie? W czym Pani zdaniem zamieszałem teraz i w czym kiedyś?
Chyba nie przeczytała Pani moich wcześniejszych antyaborcyjnych komentarzy, a dała Pani wiarę insynuacji Noe Chrystusińskiego o mojej rzekomej pogardzie do matki Jezusa.

Czyżby nie podobało się Pani to, że nie zgadzam się z posłem Biedroniem, który powiedział o lekarzach, którzy odmówiliby wykonania aborcji tak: "To niech zmieni zawód! Niech zostanie śmieciarzem, przy całym szacunku dla tego zawodu. Może tez zostać posłem, nas taka klauzula nie obowiązuje. Lekarz składa przysięgę, w której zobowiązuje się, że będzie pomagać wszystkim OBYWATELOM, bez względu na ich wyznanie czy światopogląd."

Czyżby oburzało Panią moje spojrzenie na tę sprawę, które wyraziłem w jednym z komentarzy:
"Lekarz składa przysięgę, aby ratować życie, a nie zabijać! Tylko dla posła Biedronia, poczęte dziecko nie jest jeszcze OBYWATELEM. Można je zabić jak zabija się muchy, bez drgnienia sumienia.
I to szczere wyznanie posła Biedronia, że posłów klauzula ratowania życia nie obowiązuje."

Czyżby oburzało Panią to, że nie akceptuję postawy tych osób, którzy atakują swoich adwersarzy posługując się ksywkami, jak choćby Ł.B. czy Noe Chrystusiński. Posługiwanie się ksywkami na W24 sprawia, że to już nie jest dziennikarstwo obywatelskie.

Jeżeli podziela Pani poglądy księdza Natanka, to być może materiał, który według Pani kiedyś już namieszał, dotyczy gigantycznego pomnika Chrystusa, a który został zgłoszony do konkursu Dziennikarz obywatelski Roku 2011 roku (Publicystyka)
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jerzy Marcol-
Już nie pierwszy raz pan miesza, na W-24pl, więc proszę nie pomawiać Ł.B.
To, że pisze, jak Noe Chrystusiński, NIE jest powodem, do idiotycznych wpisów i niezgodnych z prawdą.
Kropka!

Radzę dyskusję na GG:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, na W24 jest tyle anonimowych wpisów i komentarzy w stylu "POpierdolony Tusk!!! Módlmy się o wolną Polskę!!! To te SBeky zdradzili i zamordowali prezydenta!!". Dlaczego pan nie zwraca uwagi tym anonimowym "red", "Inka", "myNaród" itd.? Oni przecież także wymieniają opinie z autorami, tylko w "bardziej bezpośredni sposób" niż ja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie - podajcie sobie nawzajem numery GG i podyskutujcie prywatnie zamiast zawracać wszystkim publicznie głowę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerzy Marcol

"Gardzisz anonimami", czyli ludźmi, dlatego przytaczam twoje wypowiedzi i przekonania, bowiem bogobijny miłosierny tłumacz Biblii nie powinien "gardzić". Tylko "kochać bliźniego swego jak siebie samego".

Komentarz został ukrytyrozwiń
echo
  • echo
  • 21.04.2012 13:57

Marcol i ten drugi przestańcie pierdzielić.Zajmijcie się lepiej Ruchem Fiuta i jego apostołem Makxem cenzorem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.