Facebook Google+ Twitter

Robert Biedroń dla W24: Klauzula sumienia dla aptekarzy to skandal!

- Wprowadzenie klauzuli sumienia dla aptekarzy to kolejny przejaw klerykalizacji państwa demokratycznego - mówi poseł Robert Biedroń, wiceprzewodniczący klubu poselskiego Ruchu Palikota, w rozmowie z Przemysławem Maksymem.

 / Fot. Przemek Świderski, PolskapressePrzemysław Maksym: Choć jest pan posłem dopiero od kilku miesięcy, to Janusz Palikot w wywiadzie dla „Newsweeka” chwali pana, mówiąc, że jest pan „jednym z największych talentów medialnych tej kadencji”. Jednocześnie wskazuje na pana błędy, np. zbyt duże rozedgranie.
Robert Biedroń:Nie ma żadnej szkoły, w której można by się przygotować do bycia posłem.

Oczywiście, posłowanie wymaga wielu kompetencji, które niestety nabywa się metodą prób i błędów. Staram się robić wszystko, by być jak najlepszym posłem. Obiecałem to swoim wyborcom. Mam najwięcej biur poselskich oraz asystentów i pracowników ze wszystkich posłów. Zbieram oceny, a ponieważ jestem aktywnym posłem, otrzymuję tych ocen bardzo dużo.

Ale mi chodzi o tą konkretną, którą wystawił panu Janusz Palikot
Rozmawiałem z przewodniczącym na temat tego wywiadu. To nie jest wywiad do końca rzetelny.

Nie był autoryzowany?
Tego nie wiem, ale Janusz Palikot powiedział w rozmowie ze mną, że w tym wywiadzie nie do końca znajduje się to, co chciał wyrazić. Oczywiście, przyjmuję komplementy i krytykę. Przewodniczący Palikot, jako mój szef, ma do tego prawo. Ważne, żeby z tej krytyki wyciągać wnioski i ja, jako początkujący poseł, to robię. Jestem jeszcze mało doświadczony, a Janusz Palikot tego doświadczenia ma bardzo dużo.

Czy posłowie Ruchu Palikota spotykają się ze swoim przewodniczącym i poruszają bieżące problemy?
Oczywiście, dyskutujemy z Januszem Palikotem.

Palikot krzyczy na was?
Nie!

Czyli jest dobrym ojcem, nauczycielem?
Raczej prowadzimy debatę, dialog. Janusz Palikot przedstawia swoje uwagi, na które my bardzo liczymy, a my swoje uwagi pod jego adresem.

Jak pana szef przyjmuje te słowa krytyki?
Janusz Palikot jest filozofem, dlatego jest przyzwyczajony do krytyki poglądów. Jest otwarty na debatę. Przyjmuje słowa krytyki, czasami się z nimi zgadza, czasami nie. Ostatnio taka krytyka spotkała go po tym, jak nazwał ministra Gowina „katolicką ciotą”.

Czy z ust Janusza Palikota takie słowa powinny paść?
Powiedziałem już, że przewodniczącego spotkały słowa krytyki ze strony partii. Jestem przeciwnikiem takiego języka, tym bardziej, że zgłosiliśmy projekt ustawy o zakazie przestępstw motywowanych nienawiścią. Pod projektem podpisałem się nie tylko ja, ale też Janusz Palikot. Wszyscy co do tej ustawy są w klubie jednomyślni. Jednak, gdy obserwuje się działania ministra Gowina, to człowiekowi mogą puścić nerwy i może nie znaleźć innych niż nawet tak radykalne i obraźliwe.

Czy nie sądzi pan, że takich ekscesów ze strony Janusza Palikota jest jednak za dużo? Niedawno wrzucił marzannę ministra Sławomira Nowaka do Wisły. Ruch tak bardzo przestrzega przed radykalizmem Jarosława Kaczyńskiego, który ma wzywać pod Pałacem Prezydenckim do nienawiści. A czy pana partia przez takie działania nie przyczynia się do szerzenia nienawiści właśnie?
Nie. Czym innym jest wrzucenie symbolicznej marzanny ministra do rzeki, a czym innym realne nawoływanie do nienawiści. Powinniśmy unikać w debacie publicznej sytuacji, które mogą kojarzyć się komuś z nienawiścią, z wzywaniem do niej. Pamiętam, jak SLD zorganizowało happening, w którym wykorzystało małą trumienkę, aby symbolicznie pochować Ruch Palikota. Takich rzeczy nie powinno się robić, bo są one niesmaczne. W polityce i tak przekroczono już zbyt wiele granic.

Zdaję sobie sprawę, że Janusz Palikot może nie zgadzać się z o. Tadeuszem Rydzykiem czy abp. Januszem Michalikiem. Czy jednak nazywanie duchownych chamami nie jest przesadą i obrazą ze strony polityka? Palikot nie powinien się powstrzymać?
Nie zmusi mnie pan do takiej jednoznacznej odpowiedzi. Każdy sprawuje swój mandat niezależnie. Ja bym takiego języka nie użył. On mi nie odpowiada. Spróbujmy sprowadzić nasz dialog, debatę publiczną na grunt życzliwości. Dzisiaj polityka, po części przez media, została sprowadzona do takiego show, w którym politycy licytują się na to, kto będzie bardziej radykalny i użyje bardziej obraźliwych słów. Nie budujmy murów między sobą, nawet jeżeli mamy inne poglądy czy wartości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (115):

Sortuj komentarze:

Warto przypomnieć sobie, co Pan Jezus powiedział o tych po lewicy:
Mat 25: (40) A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście. (41) Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Lekarz składa przysięgę, aby ratować życie, a nie zabijać! Tylko dla posła Biedronia, poczęte dziecko nie jest jeszcze OBYWATELEM."

Nie tylko dla Biedronia, ale także dla b. ministra zdrowia w rządzie PiS. Piecha przyznał się do "wyskrobywania" "OBYWATELI", jak sam określiłeś zarodki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Beata Traciak,
I proszę wybaczyć moja ignorancję, ale co to jest GG?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy
  • Jerzy
  • 23.04.2012 08:22

Boże, dlaczego Pokarałeś nas tak "wartościowymi posłami"?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Beata Traciak,
Skąd to oburzenie? W czym Pani zdaniem zamieszałem teraz i w czym kiedyś?
Chyba nie przeczytała Pani moich wcześniejszych antyaborcyjnych komentarzy, a dała Pani wiarę insynuacji Noe Chrystusińskiego o mojej rzekomej pogardzie do matki Jezusa.

Czyżby nie podobało się Pani to, że nie zgadzam się z posłem Biedroniem, który powiedział o lekarzach, którzy odmówiliby wykonania aborcji tak: "To niech zmieni zawód! Niech zostanie śmieciarzem, przy całym szacunku dla tego zawodu. Może tez zostać posłem, nas taka klauzula nie obowiązuje. Lekarz składa przysięgę, w której zobowiązuje się, że będzie pomagać wszystkim OBYWATELOM, bez względu na ich wyznanie czy światopogląd."

Czyżby oburzało Panią moje spojrzenie na tę sprawę, które wyraziłem w jednym z komentarzy:
"Lekarz składa przysięgę, aby ratować życie, a nie zabijać! Tylko dla posła Biedronia, poczęte dziecko nie jest jeszcze OBYWATELEM. Można je zabić jak zabija się muchy, bez drgnienia sumienia.
I to szczere wyznanie posła Biedronia, że posłów klauzula ratowania życia nie obowiązuje."

Czyżby oburzało Panią to, że nie akceptuję postawy tych osób, którzy atakują swoich adwersarzy posługując się ksywkami, jak choćby Ł.B. czy Noe Chrystusiński. Posługiwanie się ksywkami na W24 sprawia, że to już nie jest dziennikarstwo obywatelskie.

Jeżeli podziela Pani poglądy księdza Natanka, to być może materiał, który według Pani kiedyś już namieszał, dotyczy gigantycznego pomnika Chrystusa, a który został zgłoszony do konkursu Dziennikarz obywatelski Roku 2011 roku (Publicystyka)
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jerzy Marcol-
Już nie pierwszy raz pan miesza, na W-24pl, więc proszę nie pomawiać Ł.B.
To, że pisze, jak Noe Chrystusiński, NIE jest powodem, do idiotycznych wpisów i niezgodnych z prawdą.
Kropka!

Radzę dyskusję na GG:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, na W24 jest tyle anonimowych wpisów i komentarzy w stylu "POpierdolony Tusk!!! Módlmy się o wolną Polskę!!! To te SBeky zdradzili i zamordowali prezydenta!!". Dlaczego pan nie zwraca uwagi tym anonimowym "red", "Inka", "myNaród" itd.? Oni przecież także wymieniają opinie z autorami, tylko w "bardziej bezpośredni sposób" niż ja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie - podajcie sobie nawzajem numery GG i podyskutujcie prywatnie zamiast zawracać wszystkim publicznie głowę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerzy Marcol

"Gardzisz anonimami", czyli ludźmi, dlatego przytaczam twoje wypowiedzi i przekonania, bowiem bogobijny miłosierny tłumacz Biblii nie powinien "gardzić". Tylko "kochać bliźniego swego jak siebie samego".

Komentarz został ukrytyrozwiń
echo
  • echo
  • 21.04.2012 13:57

Marcol i ten drugi przestańcie pierdzielić.Zajmijcie się lepiej Ruchem Fiuta i jego apostołem Makxem cenzorem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.