Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10626 miejsce

Robert E. Howard: Conan, "Godzina smoka"

Conan to postać literacka stworzona przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda w serii opowiadań fantasy opublikowanych w latach 30. XX wieku w magazynie Weird Tales.

Okładka do wydania anglojęzycznego / Fot. Glenn LordPo za siedemnastoma opowiadaniami Roberta E. Howarda, Conan pojawia się tylko w jednej powieści tego autora - "Godzinie smoka". Po śmierci Howarda, seria o legendarnym barbarzyńcy kontynuowana jednak była przez innych autorów i łącznie wydanych zostało ponad 70 tomów sagi.

"Godzina smoka" powstała w 1936, a po raz pierwszy opublikowana została w 1950 roku. Fabuła powieści dzieli scenariusz z jednym z wcześniejszych powiadań Howarda - "Szkarłatnej cytadeli". W luźny sposób opiera się również na pozostałych opowiadaniach tego autora. Conan ma około czterdziestu pięciu lat i jest królem Aquilonii - największego z królestw tamtych czasów. W wyniku spiski zmierzającego do jego obalenia, przy pomocy pradawnego artefaktu - Serca Arymana, wskrzeszony zostaje archeoński czarnoksiężnik Xaltotun. Conan chcąc pokonać wroga i zachować koronę musi odnaleźć Serce Arymana, czemu towarzyszy szereg niebezpiecznych przygód.

Okładka do gry "Age of Conan: Hyborian Adventures" / Fot. FunConRobert Ervin Howard (1906 - 1936) to amerykański pisarz fantasy, horrorów oraz opowiadań bokserskich i historyczno-przygodowych. Oprócz stworzenia postaci Conana, znany jest również jako autor serii opowiadań z purytaninem Solomonem Kane, Piktem Bran Mak Mornem, marynarzem-zawadiaką Steve'em Costiganem oraz ogromnym Kullem. Napisał także kilka opowiadań grozy osadzonych w realiach mitów Cthulhu, stworzonych przez H.P. Lovecrafta, z którym (podobnie jak z innym autorem - Clarkiem Ashtonem Smithem) prowadził intensywną korespondencję.

Postać Conana na stałe wpisała się w kanon literatury fantasy - zazwyczaj, zanim potencjalni fani gatunku w ogóle usłyszeli o heroic fantasy, wpierw zetknęli się już z postacią legendarnego cymeryjczyka. Po raz pierwszy Conan pojawił się w opowiadaniu "Feniks na mieczu" (The Phoenix on the Sword) w 1932 roku. Powstały o nim dwa (również zaliczane już do klasyki) filmy z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej - "Conan Barbarzyńca" i "Conan Niszczyciel", a także kilka gier komputerowych, w tym ostatnio np. głośne "Age of Conan: Hyborian Adventures".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.