Facebook Google+ Twitter

Robert Gliński rozpoczął zdjęcia do filmu "Kamienie na szaniec"

6 sierpnia zaczęły się w Warszawie zdjęcia do filmu Roberta Glińskiego "Kamienie na szaniec", opowieści o Alku, Rudym i Zośce. Premiera adaptacji książki Aleksandra Kamińskiego zapowiadana jest na przełom wiosny i lata 2014 r.

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec / Fot. Okładka książki W sierpniu 2013 roku rozpoczęły się zdjęcia do filmu, będącego adaptacją książki Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec. Scenariusz napisali Dominik Dominik Wieczorkowski oraz Wojciech Pałys. Obraz reżyseruje Robert Gliński, który zapowiedział w rozmowie z PAP, że na ekran przeniesie tylko wybrane wątki, gdyż nie sposób pomieścić w jednym kinowym filmie wszystkich wydarzeń opisanych w powieści. Wyjaśnił, że taka pełna opowieść zajęłaby osiem godzin. Została zatem dokonana selekcja wydarzeń, a film będzie się koncentrował tylko na wybranych postaciach.

Kolejną interwencją w opowieść będzie zaprezentowanie jej ze współczesnego punktu widzenia. Robert Gliński chce, by opowieść była zrozumiała dla widza: "żeby postaci w filmie były w miarę współczesne w swoim myśleniu i postępowaniu". Niemniej pragnie uszanować tradycję, będąc świadom, że na tej książce wychowały się pokolenia Polaków.Uspokoił zarazem, odnosząc się do opinii badaczki z Instytutu Slawistyki PAN Elżbiety Janickiej, że dostrzegane przez nią wątki homoseksualne, o jakich toczyła się w kwietniu w mediach dyskusja, w ogóle go nie interesują.

Zasadniczym tematem opowieści o Alku, Rudym i Zośce będzie sprawa młodych ludzi, którzy muszą zmierzyć się z Barbara Wachowicz, Opowieść o bohaterach 'kamieni na szaniec dramatem wojny, kwestia ich ideałów, zderzenie ich z życiem. Fascynuje reżysera kwestia zderzenia postawy romantycznej i postawy pozytywistycznej. Będzie to historia o harcerzach, maturzystach warszawskiego liceum Batory, ich wielkich planach na przyszłość, marzeniach, które przegrywają z rzeczywistością we wrześniu 1939 roku. Opowieść skoncentruje się ma dorastaniu w dramatycznych czasach wojny oraz na aktach ofiarności i męstwa. Twórca pragnie, by młodzieńcy, których najważniejszymi wartościami były honor i poświęcenie dla ojczyzny, dali współczesnym lekcję miłości, przyjaźni i oddania ojczyźnie. Takie ujęcie zaproponowała też w swojej literackiej gawędzie o Alku, Rudym i Zośce Barbara Wachowicz.

W opisie fabuły twórcy zaznaczyli: "Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo. Oto dewiza, którą w życiu kierują się trzej młodzi przyjaciele: Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum, snujący ambitne plany na przyszłość, przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną ojczyznę, ryzykując wszystko".

Poandto: "Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do ojczyzny".

Jak poinformował reżyser, w filmie wystąpią głównie ludzie młodzi, wcielając się w młodych bohaterów tej opowieści, jednak pojawią się też osoby starsze, rodzice chłopców. Do ról zostaną zaangażowani profesjonaliści - absolwenci i studenci szkół teatralnych, zależy bowiem reżyserowi na tym, by na ekranie powstały wyraziste i przekonujące postacie. W postać „Zośki" wcieli się 24-letni Marcel Sabat, który dotychczas na ekranie zagrał jedną z epizodycznych postaci w serialu „1920. Wojna i miłość", „Rudym" będzie muzyk i aktor Tomasz Ziętek, „Alkiem" — Kamil Szeptycki. Zaangażowane zostłay do filmu także gwiazdy polskiego kina m. in.: Danuta Stenka , Artur Żmijewski, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Globisz i Wojciech Zieliński.

Twórcy "Kamieni na szaniec" nie dysponują tak dużym budżetem, jak Jan Komasa, realizujący równolegle film o powstaniu warszawskim, "Miasto `44", dlatego nie kusi się na wielką epopeję historyczną, a jedynie na opowieść o ludziach. Zostaną w niej połączone cechy dramatu historycznego, dramatu obyczajowego i thrillera. Niski budżet nie pozwala na zrealizowanie scen batalistycznych, jednak kulminacyjnym punktem filmu będzie Akcja pod Arsenalem. Gliński podjął jednak współpracę z konsultantami historycznymi.

Można być pewnym, że nie ulegnie zmianie tytuł filmu, zaczerpnięty z książki Kamińskiego, a pośrednio z poezji Juliusza Słowackiego. Robert Gliński docenia jego szczególne znaczenie. W jego ocenie ma on "dużą siłę metaforyczną". Reżyser podkreślił: "Można go różnie interpretować - jako wyrzucone kamienie na szaniec, czyli zmarnowane pokolenie, ale można też powiedzieć, że to są kamienie, które zbudowały szaniec, zbudowały jakieś fundamenty, na których następne pokolenia budują swoje życie. Bardzo różnie można to interpretować i dlatego to jest fantastyczny tytuł".

Zdjęcia do filmu ruszają w sierpniu br., powstaną w całości w Warszawie. Twórca filmowych "Kamieni na szaniec" chciałby, żeby premiera obrazu odbyła się na przełomie wiosny i lata 2014 r. Autorem zdjęć do adaptacji jest Paweł Edelman, producentem filmu firma — Monolith Film.

„Kamienie na szaniec" nie po raz pierwszy zainteresowały filmowców. W 1977 r. na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego reżyser Jan Łomnicki nakręcił „Akcję pod Arsenałem" z Mirosławem Konarowskim, Cezarym Morawskim, Ryszardem Gajewskim oraz Zbigniewem Zapasiewiczem, Janem Englertem i Tadeuszem Łomnickim w rolach głównych.

Nie wiesz, co obejrzeć wieczorem w telewizji? Dowiedz się, co jest emitowane! Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Byłem w Szczepie Szarych Szeregów, gdy żyli jeszcze rodzice niektórych bohaterów powieści. Znam też niektóre relacje dokumentalne. Nie pamiętam czy tak jak Adrianna, oglądałem film Gliszczyńskiej. Jednak zdecydowanie bardziej pasuje mi ten dokument niż robienie z TEJ ksiązki tylko fabuły pełnoekranowej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś powstała w Warszawie scena egzekucji - jedna z dramatycznych scen filmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już czekam na film!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wart polecenia jest bardzo dobrze zrealizowany film dokumentalny - "Gawęda o bohaterach 'Kamieni na szaniec' " w reżyserii Benedykty Gliszczyńskiej. Przedstawione są w nim życiorysy bohaterów i ich bliskich. O Alku, Rudym i Zośce opowiadają przyjaciele i rodzina. Dokument doskonale przenosi w miejsca, w jakich młodzi ludzie wzrastali, potem walczyli, zginęli. Kreśli hierarchię wartości, która determinowała ich postawy. Ukazaje też wspaniale obecność pamięci o bohaterach w kręgach współczesnej młodzieży.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.08.2013 11:06

Pamiętam, kiedy J.Kaczyński wyciągnął z rękawa asa "premiera technicznego" Piotra Glińskiego, pojawiła się informacja, że jego brat Robert ma inne poglądy na świat i na politykę. Jak widać nie. Popłynął z nurtem mody na miałkie patriotyczne historie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiada się nowy, ciekawy obraz o pokoleniu Kolumbów. Adrianno, dziękuję za artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.