Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13697 miejsce

Robert Gonera rzuci urok na Sobótkę?

Sobótka, malownicza miejscowość u stóp Góry Ślęży, urzeka tylko turystów i Roberta Gonerę. Mieszkańcy nie są zadowoleni. Dlaczego?

Góra Ślęża, a u jej stóp Sobótka. To niewielkie miasteczko miłośnikom gór kojarzy się wyłącznie z tym szczytem, który jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Sudeckiego (718 m n.p.m.). Dla historyków Sobótka jest przede wszystkim miejscem magicznym, świętym i tajemniczym. Osoby wierzące w zabobony zwiedzają Ślężę w noc świętojańską, w celu znalezienia kwiatu paproci, który podobno przynosi szczęście. Wrocławianie przyjeżdżają tutaj, aby odpocząć, zregenerować się po ciężkiej pracy, pooddychać świeżym powietrzem. Od Sobótki dzieli ich tylko 36 kilometrów, także odwiedzają miasteczko w każdej wolnej chwili, ciesząc się tym, czego nie odnajdą w codziennym miejskim, ulicznym zgiełku.

Wszystko wskazuje na to, że „Sobótka malowniczym, idealnym, historycznym z tradycjami miejscem jest”. Jednak czy te zdanie podzielają mieszkańcy? Czy dla nich to miejsce też jest takie cudowne? "Sobótka jest ładna, ale mieszkam w niej już 40 lat i z czasem przestałam zauważać, jaka piękna okolica mnie otacza. Na samej Ślęży byłam już z 35 razy, zdążyłam się tym wszystkim znudzić. Mieszkańcy potrzebują czegoś więcej niż tylko ładnego miejsca. Przydałaby się modernizacja wyciągu narciarskiego dwóch stoków pod Ślężą, który przez brak pieniędzy został zamknięty. A szkoda, bo kiedyś cieszył się dużym zainteresowaniem" -mówi Krystyna Dyś, kwiaciarka, 43l.

Paradoksalnie miasteczko to dalece było miejscem pełnym atrakcji, w porównaniu do tego, co można w nim znaleźć dzisiaj. W XIX w Sobótka była ważnym ośrodkiem turystycznym. W 1885 wybudowano linię kolejową Wrocław-Świdnica, która do 2000r., przyciągała rzesze turystów, a mieszkańcy mieli dobry dojazd do miejsc pracy. Później kolej zamknięto i dzisiaj stacje kolejowe wyglądają obskurnie. Obecny burmistrz Zenon Gali obiecywał szynobusy, ale na obietnicach się skończyło. Tak samo było z amfiteatrem, prace wstrzymano, ze względu na brak funduszy. A może byłaby to dobra inwestycja, dawny amfiteatr był pięknie położony i posiadał doskonałe warunki akustyczne. Mieścił ok. 1000 widzów, na scenie występowały największe gwiazdy tamtego okresu. W latach 1858-1997 w sobótczańskim Browarze produkowano rocznie 50 000 hektolitrów, które było sprzedawane na terenie prawie całego śląska. Dzisiaj ten sam Browar jest okradany przez złomiarzy i popada w coraz większą ruinę.

"W Sobótce kiedyś można było też pójść do kina, czy na basen. Dzisiaj, jak przechodzi się koło tych miejsc, łza się w oku kręci. Dawniej Sobótka była miastem tętniącym życiem, w XXI w. kiedy wszystko idzie do przodu, Sobótka stoi w miejscu, tętni nudą." Z żalem w głosie mówi Tadeusz Kopeć, historyk, 60l.

Jakiś czas temu do Sobótki przeprowadził się Robert Gonera, znany z filmów „Dług”, „Gry uliczne” i serialu „M jak miłość”. Aktor pierwszy raz w Sobótce publicznie pokazał się prowadząc aukcje charytatywną na rzecz chorej Nikoli Hrab. Okazuje się, że na tym nie poprzestanie. W planach ma stworzenie serialu, którego akcja działaby się w Sobótce. Jak sam twierdzi „Pomysł wynikał z inspiracji takim serialem, który był kiedyś w Telewizji Polskiej "Przystanek Alaska". Chodziło o pokazanie jakiejś fajnej społeczności od strony ciekawego miejsca, relacji itd. Nakręciliśmy pilotażowy odcinek tego serialu, ale niestety na fali kolejnych zmian w telewizji nasz pomysł padł i jakoś się to wszystko nie rozwinęło. Natomiast pomysł w ogóle zrobienia podobnego serialu dalej jest, bo biorąc pod uwagę przyciąganie, magii góry Ślęży, która wzbudza zainteresowanie w bardzo wielu miejscach w Polsce, trzeba kontynuować takie projekty.” Kiedyś dwudziestominutowa amatorska krótkometrażówka Piotra Śliwińskiego-„Ślęża Manekin Projekt III”, która była luźną parodią "Blair Witch Project” przyniosła „sławę” Ślęży. Czy tak będzie i tym razem? Czy Robert Gonera zdejmie klątwę z Sobótki i przywróci jej dawne życie?

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

 EWA
  • EWA
  • 27.08.2010 14:12

OBY MU SIE UDAŁO BO TA PIEKNA OKOLICA NIE TYLKO SAMA SOBOTKA TROCHE ZAMARŁY,A POTENCJAL TU WIELKI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekam na kolejny materiał;)
5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko tego:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.06.2010 17:06

Mino-monografia miejsca w skrócie. W przeciwieństwie do niektórych Autorów W24, Pani Ewelina pisze o tym, o czym coś wie :-)
I tego bym się trzymał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.