Facebook Google+ Twitter

Robert Kubica: Życie składa się z wyborów

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-18 15:30

Gdy miałem 12 lat i po raz pierwszy byłem z tatą na wyścigu Formuły 1 w Budapeszcie. Byliśmy świadkami zwycięstwa Jacques'a Villeneuve'a. Wtedy nawet nie śniłem o pozostaniu kierowcą formuły 1.

mwmediaJako dziecko jeździłeś na gokartach?
Tak, zaczynałem swoją karierę jako kierowca gokartowy w wieku dziewięciu lat .

Kiedy "zakochałeś się" w Formule 1?
Ta historia zaczęła się, gdy miałem 12 lat i po raz pierwszy byłem z tatą na wyścigu Formuły 1 w Budapeszcie. Byliśmy świadkami zwycięstwa Jacques'a Villeneuve'a. Wtedy nawet nie śniłem o pozostaniu kierowcą formuły 1. Pojechaliśmy tylko po to, aby zobaczyć najszybszych kierowców świata i najszybsze samochody. Oczywiście już wtedy miałem takie ciche marzenie, aby być kierowcą wyścigowym, ale Formuła 1 wybiegała tak bardzo poza moje wyobrażenia, że nie miałem odwagi o niej myśleć.

Teraz, po wielu latach na tym samym miejscu zastąpiłeś tego samego kierowcę i to jest twój debiut w Grand Prix. mwmedia Wiesz już jak działają mechanizmy Formuły 1?
Jeszcze wszystkiego do końca nie zdążyłem się dowiedzieć i nauczyć. To nie jest takie proste. Każdy szczegół musi być dopracowany do perfekcji.

Od swojego managera dowiedziałeś się, że załatwił ci start w wyścigu w Budapeszcie. Co wtedy czułeś. Jaka była twoja reakcja?
Czułem ogromną radość i szczęście, że spełnią się moje marzenia. Nie potrafię teraz opisać wszystkich swoich emocji, to działo się bardzo szybko. Jaka była moja reakcja? W pierwszej chwili pomyślałem sobie, że to żart i nie bardzo chciałem w to uwierzyć.mwmedia

Jesteś jedynym kierowcą w historii polskiego sportu, który zawarł kontrakt z zespołem Formuły 1. Czujesz się gwiazdą?
W żadnym wypadku. Nie jestem żadną gwiazdą i nie mam zamiaru nią być. Jestem kierowcą Formuły 1 i niech tak pozostanie.

Z pewnością trudno było ci podjąć decyzję o wyjeździe z kraju i pozostawieniu rodziny dla robienia kariery. Ktoś cię wspierał, doradzał?
Życie składa się z wyborów. Trudną, życiową wręcz decyzję o opuszczeniu rodzinnego kraju podjąłem wspólnie z tatą, Arturem Kubicą, już w wieku 13 lat. Mając na swoim koncie sześć tytułów Kartingowego Mistrza Polski, rozpocząłem walkę o zaszczytne trofea we Włoszech. Udało się.

Który rok stał się przełomowym w twojej karierze i dlaczego? mwmedia
Z całą pewnością rok 1998 stał się przełomowym momentem w mojej karierze, ponieważ wygrałem swój pierwszy wyścig we Włoszech, czym zaskoczyłem samego siebie i wszystkich zagranicznych konkurentów.

Co to zwycięstwo zmieniło w twojej dotychczasowej karierze?
Przyciągnęło uwagę Danillo Rossiego - pięciokrotnego Mistrza Świata w kartingu, przedstawiciela włoskiej stajni CRG. To z jego ust padła propozycja bezpłatnych startów.

Prasa rozpisywała się, że czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy i czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata nie było dla ciebie satysfakcjonujące. Czy to prawda?
Nie byłem i nadal nie jestem z tego wyniku zadowolony. Dawałem z siebie wszystko i bardzo mi zależało na wygraniu wyścigu. Niestety, nie zawsze udaje nam się zdobywać to, czego najbardziej chcemy.

Jakie są twoje marzenia?
Te najważniejsze właśnie się realizują, co do pzoostałych, są standardowe: być zdrowym, mieć kochającą rodzinę i być uczciwym wobec siebie i ludzi.

Rozmawiał Rafał Szwajkowski/ MWMEDIA
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.