Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16512 miejsce

Robert Mitwerand - pierwszy z polskich "stranieri"

Naturalizowanie Rogera Guerreiro wywołało prawdziwą burzę w Polsce, taką samą jak kilka lat temu sprawa słynnego "Emsiego" - Emanuela Olisadebe. A kto dziś pamięta o Robercie Mitwerandu?

W maju minęła ósma rocznica śmierci pierwszego czarnoskórego reprezentanta Polski w piłce nożnej.

Robert Mitwerandu urodził się 27 lutego 1970 roku. Był synem imigranta z Rodezji (dziś Zimbabwe) i Polki. Od małego zdradzał pociąg do piłki. Swoją karierę piłkarską rozpoczął w rodzinnym Chorzowie, w klubie Stadion Śląski. Jego talent dość szybko zauważyli selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski, dzięki czemu stał się pierwszym czarnoskórym reprezentantem Polski.

Wróżono mu wielką karierę, szczególnie, że w wieku 18 lat wylądował w jednej z najlepszych wówczas drużyn kraju, GKS Katowice. Niestety, przez trzy lata występów przy ulicy Bukowej nie zdołał utrzymać miejsca w składzie. Wystąpił zaledwie siedmiokrotnie na pierwszoligowych boiskach. Przy okazji był także pierwszym czarnoskórym graczem polskiej Ekstraklasy, na długo przed Emmanuelem Olisadebe czy Kennethem Zeigbo. W Katowicach traktowano go trochę jak maskotkę klubu, a jego otwarty i ekspresyjny styl bycia przyciągał do niego ludzi.

W 1991 roku zdecydował się przenieść do trzecioligowego MK Katowice, a pół roku później wylądował w klubie Naprzód Rydułtowy. Później występował jeszcze w Krisbucie Myszków i Rakowie Częstochowa. W Myszkowie tworzył parę stoperów ze swoim dawnym kolegą z juniorskiej reprezentacji Polski, Krzysztofem Kołaczykiem.

Piłkarska śmierć


30-letni zawodnik w Częstochowie grał pierwsze skrzypce. 6 maja 2000 roku występował w spotkaniu z Polarem Wrocław. Był jednym z najlepszych graczy na boisku, zdobył nawet bramkę w doliczonym czasie gry. Zmarł następnego dnia w wyniku rozległego zawału serca, gdy przyjechała karetka już nie żył. Miał żonę i dwójkę dzieci.

Po jego śmierci rozgrywano tzw. Memoriał Roberta Mitwerandu, w którym udział brali najlepsi polscy piłkarze i trenerzy jak Albin Mikulski, Edward Lorens, Ryszard Czerwiec czy Jan Furtok.

Źródło:
wikipedia.pl
90minut.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.