Facebook Google+ Twitter

Robert Winnicki: Jedynym świętem Polaków jest święty spokój

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-08 08:26

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej opowiada o tym, kim są ludzie, którzy pójdą w Marszu Niepodległości, a kim są ludzie, którzy ten marsz będą blokować.

Bartłomiej Graczak: Na iktomaracje.pl zastanawiamy się czy Marsz Niepodległości to marsz faszystów czy patriotów. Pan, jako prezes Młodzieży Wszechpolskiej, na pewno ma na ten temat wyrobioną opinię…
iktomaracje.pl - Oceń, kto ma rację i włącz się do dyskusji. / Fot. Adrian DąbrowskiRobert Winnicki, prezes Młodzieży Wszechpolskiej: Marsz Niepodległości to przede wszystkim marsz patriotów. To marsz zwykłych ludzi, którzy ten patriotyzm identyfikują ideowo. Chcemy oddać cześć i sprawiedliwość jednemu z głównych ojców niepodległości, a zarazem podkreślić wkład myśli narodowej w kształtowaniu nowoczesnego narodu polskiego, dlatego idziemy pod pomnik Romana Dmowskiego. Opcji ideowych, które pojawią się na Marszu, jest jednak znacznie więcej – jest to marsz narodowców, ale i konserwatystów, wolnościowców, państwowców.

Kim są ludzie, którzy staną naprzeciwko was?
Żeby sprawdzić konkretne podmioty, które chcą nasz marsz blokować, wystarczy przejrzeć stronę 11listopada.org. Jest to środowisko mieszane. Ja nie zamierzam, posługując się ich metodą, brać wszystkich w nawias i określać jednym epitetem. Jednak trzon tego środowiska stanowią bojówki anarchistyczne, które zbierają się by atakować Marsz Niepodległości. Generalnie, jest to ekstremistyczna lewica – organizacje lewicowe, komunistyczne, homoseksualne, feministyczne, anarchistyczne.

Pewnie wielu z nich też uważa się za patriotów?
Z tym mam problem. Z tym ma problem sam Seweryn Blumsztajn. Przywołał Piłsudskiego na patrona antyfaszystów, po to aby się na kogoś pozytywnie kojarzonego powołać. Ja uważam, że Piłsudski przewracałby się w grobie, gdyby wiedział czyim ma być patronem. Tak samo anarchiści nie chcieliby Piłsudskiego. Ci, którzy będą blokować marsz, wraz z Kolorową Niepodległą, nie zbierają się dla poparcia jakichkolwiek idei. Tej imprezy nie było Tej imprezy nie było w poprzednich latach - ona jest kontestacją Marszu Niepodległości. Nie mam pojęcia, jakie poglądy będą tam afirmowane, ale w moim przekonaniu jest to impreza kontestacyjna, impreza skierowana na „nie”, na „anty”. Tam nie ma żadnego pozytywnego przekazu.
B.G.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.