Facebook Google+ Twitter

Roberto Saviano: pisarz pod ochroną

Autor jednej z najgłośniejszych książek ostatnich lat, Roberto Saviano, jest zmuszony żyć pod stałą ochroną. Gdy miał zaledwie 27 lat, mafia włoska wydała na niego wyrok śmierci za to, że napisał prawdę.

 / Fot. Piero TassoUrodził się w Neapolu w 1979 roku. Z wykształcenia filozof, swoją dziennikarską karierę rozpoczął w 2002 roku, współpracując z takimi czasopismami jak "Pulp,Diario", "Sud", "Il Manifesto", "Il Corriere del Mezzogiorno", pisywał również dla internetowego
"Nazione Indiana". Głodny wrażeń młody dziennikarz postanowił jednak posunąć się dużo dalej - osobiście wejść w środowisko przestępcze. Na podstawie własnych przeżyć napisał unikatową powieść - reportaż, który wkrótce stał się dziełem jego życia.

Opublikowana w 2006 roku "Gomorra" szybko stała się hitem nie tylko we Włoszech ale i za granicą. W 2007 roku znalazła się na liście 100 najlepszych książek non fiction, ogłaszanej corocznie przez "New York Times". Dzieło doczekało się również ekranizacji za sprawą reżysera Matteo Garrone, który za ten film otrzymał Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominację do Oskara w kategorii filmów zagranicznych. 27-letni autor "Gomorry" w mgnieniu oka zyskał sławę na całym świecie. Niestety przyszło mu za nią słono zapłacić.

Cena okazała się być wyższa niż sam Saviano się spodziewał. Pisząc "Gomorrę" wypowiedział jawną wojnę przeciwko mafii. Zbadał jej środowisko od wewnątrz i zdradził jej największe sekrety. Dzięki niemu poszczególne systemy i mechanizmy działania klanów stały się zrozumiałe i powszechnie znane. Saviano dowodzi, jak bardzo potężna jest kamorra - pod względem liczebności, siły ekonomicznej i bezwzględności. Być może nawet silniejsza niż słynna mafia sycylijska. W dziele padają też konkretne nazwiska członków jednej z największych organizacji przestępczych w Europie. Mafia nie mogła pozostać obojętna wobec Saviano. Za dzieło jego życia wydała na pisarza wyrok śmierci. Od tego momentu ani przez chwilę nie mógł już czuć się bezpieczny. Obecnie musi stale przebywać pod ochroną i co jakiś czas zmieniać miejsce zamieszkania. Pisarzowi ciężko jest uniknąć przerażających gróźb. Jedną z najgłośniejszych były rozrzucone na plaży w Sabadii martwe wrony, które autor znalazł podczas letniego wypoczynku.
Niemałą aferę wywołało publiczne potępienie pisarza przez jedną z najbardziej kontrowersyjnych politycznych osobowości ostatnich lat, Silvio Berlusconiego. Premier Włoch stwierdził bowiem, że to przez tworzenie i publikowanie wszelkich dzieł o mafii rośnie ona w siłę. Zwolennicy za to odpowiadają: "stwierdzenie, że książki o mafii propagują przestępców, to jak stwierdzenie,że książka o nowotworze propaguje chorobę". Wiele znanych osobistości, takich jak Umberto Eco czy Dario Fo, stanęło w obronie pisarza, byli też jednak tacy , którzy z "przeklętym" autorem woleli nie mieć nic wspólnego - bo lepiej się nie narażać.

Obecnie Roberto Saviano jest uznawany za jednego z największych znawców organizacji przestępczych. Współpracuje z wieloma czasopismami na całym świecie (m.in. z "La Repubblica", "New York Times", "El País", "Die Zeit", "Der Spiegel", "Expressen" oraz "Times"). Wiele razy nagrodzony za swoja twórczość, otrzymał również tytuł honoris causa na Akademii Sztuk Pięknych w Brera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zbyt lubię filmy o sycylijskiej mafii, ażeby nie przeczytać tego artykułu;)) Jej macki obciągają także Neapel i dochodzą aż do Watykanu. Italia jest piękna w słońcu i nieludzka w hołubieniu tradycji i patriarchatowi...Zupełnie inaczej aniżeli piękne obrazy Leonardo DaVINCI. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.