Facebook Google+ Twitter

Robin Cook – mistrz thrillera medycznego

W swoich książkach porusza kwestie etyki lekarskiej, zarówno praktykujących lekarzy, jak i naukowców, zagrożeń wynikający z posługiwania się zdobyczami medycyny w złych celach. Odsłania mechanizmy rządzące światem medycznym. Światem, w którym nie zawsze liczy się dobro pacjenta, a raczej wprost przeciwnie – zysk czy przyszłość nauki.

Robin Cook / Fot. Peterson/licencja GNU/http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Robin_Cook.JPG&filetimestamp=20080516232802Moja przygoda z Robinem Cookiem rozpoczęła się jeszcze w liceum. Pojechałam do babci i tam okryłam jedną z jego książek – „Wstrząs”, opowiadająca o przerażającej wizji wykorzystywania komórek jajowych. Po jej przeczytaniu przeżyłam wstrząs, z tym, że w sensie pozytywnym. Książka była tak wciągająca, że nie mogłam się od niej oderwać. Od tamtej pory czytałam wszystkie książki tego niezwykłego autora, które wpadły mi w ręce. I przekonywałam się, że każda kolejna jest lepsza od poprzedniej.

Najbardziej polubiłam serię o parze patologów sądowych Jacku Stapletonie i Laurie Montgomery. Są oni pracownikami Medycyny Sądowej dla Miasta Nowy Jork i stanowią zgrany duet, nie tylko na polu zawodowym, ale także prywatnym. Musi jednak minąć trochę czasu, by sobie to uzmysłowili. Seria składa się z następujących książek: „Oślepienie”, „Zaraza”, „Chromosom 6”, „Nosiciel”, „Marker”, „Kryzys”, „Czynnik krytyczny” i najnowsza „Ciało obce”.

Nie będę streszczać jego książek, gdyż popsułoby to zabawę czytelnikom. Za każdym razem odkrywa się różne oblicza tego pisarza. Pewnie dlatego, że tematyka jego powieści jest związana z różnymi dziedzinami medycyny – jak choćby: chirurgia, neurologia, okulistyka czy patomorfologia oraz nauki: genetyka, czy epidemiologia. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, nawet miłośnicy fantastyki – np. w „Inwazji” i „Uprowadzeniu”. Wiele jego powieści doczekało się adaptacji filmowych i telewizyjnych. Jak choćby najbardziej znana „Coma”, zekranizowana przez Michaela Crichtona.

Skąd fenomen jego dzieł? W swoich książkach porusza kwestie etyki lekarskiej, zarówno praktykujących lekarzy jak i naukowców, zagrożeń wynikający z posługiwania się zdobyczami medycyny w złych celach. Odsłania mechanizmy rządzące światem medycznym. Światem, w którym nie zawsze liczy się dobro pacjenta, a raczej wprost przeciwnie – zysk czy przyszłość nauki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Cieszę się Beatko. :) Tym bardziej, że troszkę się do tego przyczyniłam. ;))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Cook stał się moim ulubionym pisarzem :)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

i dzieje się, tylko informacje się rozmywają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.08.2009 18:29

5+ za wywołanie pozytywnych i negatywnych odczuć związanych z jednym filmem. Świetny odważny autor. Nie bał się zaatakować w Comie strasznych praktyk medycznych. Film obejrzałem kilkakrotnie. Filmowy debiut Eda Harrisa, no i moja ulubiona aktorka (główna rola) Genevieve Bujold. Jedna z moich miłości filmowych. Dawno to było i się zmyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.