Facebook Google+ Twitter

Robokalipsa. Wizja zagłady ludzkości, którą pokochał Steven Spielberg

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co działoby się na Ziemi, gdyby posłuszeństwa ludziom odmówiły samoloty, samochody, komputery i inne zaawansowane maszyny? Daniel H. Wilson w książce "Robokalipsa" rozwiewa wszelkie wątpliwości - mielibyśmy przechlapane.

 / Fot. Okładka książkiMłody amerykański pisarz, przedstawia wizję przyszłości, być może nie tak odległej, w której większość czynności wykonują za nas roboty, a każdy samochód potrafi "samemu" unikać wypadków. Utopia przeradza się jednak w antyutopię, kiedy jednemu z naukowców, udaje się stworzyć maszynę obdarzoną niemal nieograniczoną, sztuczną inteligencją.

Archosowi, który zazdrości ludziom wolności, udaje się przejąć kontrolę nad większością zaawansowanych technologicznie maszyn na świecie. Od tej chwili, rozpoczyna doskonale zaplanowaną, "przemyślaną" akcję niszczenia ludzkości. Ci, którzy przetrwają pierwszy atak, będą musieli zjednoczyć się w walce przeciwko sztucznej inteligencji. Czy uda im się to w świecie bez telefonów i internetu? Czy Archos oprze się pokusie, której nie potrafili oprzeć się ludzie?

Daniel H. Wilson w "Robokalipsie" skupia się na dramacie jednostek, które muszą ratować życie swoje i swoich bliskich, w obliczu nieznanego zagrożenia. Przyjazne, pomocne roboty domowe, nagle stają się bezimiennymi mordercami, pozbawionymi jakichkolwiek emocji, dla których sprzątanie z ulic zmasakrowanych zwłok, nie różni się od generalnych porządków przed świętami.

W swojej wizji przyszłości, Daniel H. Wilson czerpie zarówno z historii, jak i teraźniejszości. Z jednej strony, opisuje on tworzone przez roboty "obozy koncentracyjne", wzorowane na obozach zagłady z II wojny światowej. Z drugiej, próbuje udowodnić, do czego może doprowadzić niczym niezahamowany postęp.

Czytając "Robokalipsę", nie sposób uwolnić się od obrazów znanych z filmów i książek, takich jak "Ja, robot", "A.I. Sztuczna inteligencja", "Tajemnica Syriusza", czy też "Wojna światów". W końcu nie przez przypadek, sam Steven Spielberg zainteresował się twórczością Wilsona. W 2013 roku, do kin ma trafić ekranizacja "Robokalipsy", którą wyreżyseruje właśnie twórca "Jurassic Park". Film będzie jedną z najdroższych produkcji w historii - do jego sfinansowania potrzebne było wsparcie, aż dwóch wytwórni: DreamWorks i 20th Century Fox.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.