Facebook Google+ Twitter

Robot pomaga walczyć z infekcjami szpitalnymi

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-06-13 17:00

W szpitalu w Grenoble we Francji robot pozwala na przeprowadzanie szybkich testów wykrywających infekcje u pacjentów, jeszcze przed hospitalizacją.

Od kilku już lat, klinika Cèdres d'Echirolles w Grenoble we Francji walczy o redukcję ryzyka infekcji szpitalnych. Walka ta od pewnego czasu jest coraz łatwiejsza a dokładniej od momentu, kiedy placówka zdobyła innowacyjne urządzenie. Jest to robot, który pozwala na przeprowadzanie szybkich testów wykrywających infekcje u pacjentów, jeszcze przed hospitalizacją.

Infekcje szpitalne to dziś wielki problem wszelkiego rodzaju placówek zdrowotnych. Dotyczą one zarówno szpitali, jak i klinik i objawiają się co najmniej 48 godzin po przyjęciu pacjenta.

Zachorowalność na tego typu infekcje generalnie spada, ale ich konsekwencje pozostają na tyle poważne, iż należy się nimi niepokoić. Ostatnie statystyki, podawane w 2009 roku przez francuską sieć Raisin (Reseau d’alerte, d’investigation et de surveillance des infections nosocomiales), mówiły o zachorowalności na poziomie 5,35% we Francji.

Każdego roku w tym kraju dochodzi do ok. 15 milionów hospitalizacji. Około 800 000 pacjentów zaraża się infekcją szpitalną, co może wiązać się z poważnymi komplikacjami, które przedłużają pobyt pacjenta w szpitalu. Co istotne, infekcje te mogą nawet spowodować zgon. Według statystyk, infekcje szpitalne odpowiadają za ok. 4 200 zgonów rocznie!

W 1995 roku, francuskie Ministerstwo Zdrowia wdrożyło Narodowy program prewencyjny, który miał zredukować częstość występowania infekcji szpitalnych. Program ten przyjęły liczne placówki, między innymi Clinique des Cèdres w Echirolles, gdzie rocznie przeprowadza się do 20 000 interwencji chirurgicznych.

Po wielu latach inwestycji w prewencję i kontrolę ryzyka infekcji, w 2008 roku kierownictwo kliniki zdecydowało się wdrożyć systematyczne wykrywanie infekcji dla wszystkich pacjentów. Procedura ta polega na przeprowadzaniu testu DNA u wszystkich chorych, jeszcze przed przyjęciem do szpitala, aby wykryć u nich ewentualną obecność gronkowca złocistego multiodpornego, czyli bakterii odpowiedzialnej za liczne infekcje.

Na 7 500 testów przeprowadzonych w ciągu jednego roku, 30% okazało się pozytywnych. Oznacza to, że testy te pozwoliły ograniczyć ryzyko infekcji szpitalnych. Jednakże, wadą tego systematycznego wykrywania jest to, że dostarcza ono wyniki dopiero po 48 – 72 godzinach, co jest zbyt długim czasem oczekiwania w momencie, kiedy hospitalizacja jest niezbędna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.