Facebook Google+ Twitter

Robot-samuraj imponuje opanowaniem śmiercionośnego miecza (wideo)

W świetle obaw o możliwą utratę pełnej kontroli człowieka nad rozwojem sztucznej inteligencji (AI), przedstawiono kolejny element budujący ten niepokój... i podziw. Japońska technologia oddaje samurajską katanę we władanie robota.

Mistrz Isao Machii vs. robot Motoman-MH24 (screenshot YouTube) / Fot. screenshot by Pawel JankowskiW świetle obaw o możliwą utratę pełnej kontroli człowieka nad rozwojem sztucznej inteligencji (AI), przedstawiono kolejny element budujący ten niepokój... i podziw. Japońska technologia oddaje samurajską katanę we władanie robota.


Robotyczne ramię zdumiewa wiernością w naśladowaniu samurajskiego mistrzostwa. Ba! Oglądając poniższy film można skonstatować, że konstruktorzy z Kraju Kwitnącej Wiśni zdecydowali się dobyć miecza w wyjątkowo przebiegły sposób. Robot uczy się szermierki od człowieka i zyskuje pewną swobodę ruchów.

Japoński mistrz Iaido, Isao Machii stanął w szranki z maszyną, w tym cośkolwiek nierównym pojedynku. Uchodzi za niezrównanego eksperta w swojej dziedzinie. Zapisał się w "Księdze rekordów Guinnessa" licznymi osiągnięciami, np. najszybciej wykonanych 1000 cięć mieczem (36 minut i 4 sekundy), największa ilość cięć w czasie trzech minut, czy Mistrz Isao Machii vs. robot Motoman-MH24 (screenshot YouTube) / Fot. screenshot by Pawel Jankowskinajszybsza z serwowanych piłek tenisowych jaką przecięto w jej locie (708 km/h). Isao Machii zdumiewał też tnąc kawałki smażonych krewetek, które mknęły w jego kierunku z prędkością bliską 130 km/h.

Robot Motoman-MH24 firmy Yaskawa Electric Corporation jest wysokiej precyzji urządzeniem przemysłowym, które z powodzeniem znajduje zastosowanie w medycynie. Tutaj staje do każdego z wyzwań rzucanych przez japońskiego mistrza sztuki walki białą bronią. Wykonuje skomplikowane cięcia pod najróżniejszymi kątami i włada mieczem z taką szybkością i precyzją, że dałby radę przepołowić rzucone ziarno fasoli. Zresztą automatyczny samuraj rozprawia się pokazowo ze strąkiem tej rośliny, który tnie z morderczą dokładnością wzdłuż jego boku. Grubość celu nie przekracza jednego centymetra!

Mistrz Isao Machii vs. robot Motoman-MH24 (screenshot YouTube) / Fot. screenshot by Pawel JankowskiBezpośredniego pojedynku człowieka z maszyną nie przeprowadzono, co oczywiste. Poprzestano na swoistym porównaniu zdolności i możliwości oponentów, nie szczędząc wszelkich możliwych technik na bambusach czy kwiatach, aż do starcia Senbongiri, czyli zmagania w tysiącu cięć.

Isao Machii musiał przywdziać mniej tradycyjną zbroję, bogatszą o czujniki detekcji ruchu, które odnotowywały każdy oddech i subtelność ruchu mieczem jaki czynił. Te same ruchy następnie wprowadzono do pamięci robota. Nadmieniano, że możliwości maszyny, której oddano samurajski miecz we władanie, mogą być niebezpieczne. Mistrz osobiście wybrał broń dla cyfrowego samuraja, katanę z ostrzem wysokiej jakości z okresu Edo. Niestety, uznanie jakim cieszy się ten oręż, nie powstrzymało robota przed połamaniem jednego czy dwóch mieczy. Najwyraźniej początkowo nie czuł się pewnie w swojej roli. Z tego też powodu przez cały czas kamerzysta musiał nosić stosowną zbroję i hełm.Intryguje zakończenie tego spotkania człowieka z maszyną. Przedstawiony na filmie ceremoniał wymiany uświęconych tradycją ukłonów, to faktyczna oznaka głębokiego szacunku dla przeciwnika, czy może robot wiernie przestrzega kodeksu Bushido?źródło: independent

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.