Facebook Google+ Twitter

Rock the Floor - festiwal hiphopowy lada moment w Warszawie

Hip hop ma się znakomicie od kilku dekad - festiwal organizowany przez firmę adidas to genialna okazja na zapoznanie się z wieloma wymiarami tej kultury. To wszystko 2 i 3 marca w Soho Factory.

 / Fot. logoRock the Floor... ano właśnie, to słowo "rock" pasuje i nie pasuje zarazem do imprezy. Chodzi w końcu o hip-hopowy wstrząs, o zderzenie z kulturą, która za czasów mojej szkoły podstawowej stała się jednym z najważniejszych nurtów - wszyscy słuchaliśmy wtedy pierwszych kaset Eminema i Kalibra, kto bardziej zapalony ćwiczył na korytarzach breakdance, obowiązkiem było wykonanie jakiegoś wrzutu gdzieś na ławce albo ścianie. I wtedy ze zdziwieniem odkrywaliśmy, że hip hop swoje początki miał jeszcze wcześniej, w zamierzchłych latach 70., gdzie jednak płynął swoim torem i jakoś nie wszedł do mainstreamu.

 / Fot. ostrTeraz sytuacja jest trochę niejasna - z jednej strony mamy gwiazdy hip-hopowe na każdym szanującym się festiwalu alternatywnym. To już oficjalnie sztuka dla mas, którą zaczynają rozumieć i szanować rzesze. Z drugiej jednak strony, wiele z jej aspektów zmutowało się (gdzie się podziały wszędobylskie zośki i szerokie spodnie? Albo typowi skejci to już zupełnie inna grupa ludzi niż wtedy, kiedy na deskorolce śmigał właściwie tylko ten, kto słuchał rapu) i przeszło gdzieś na bok, część tej kultury weszła do mainstreamu, tracąc opozycyjne, trochę wulgarne i zbyt dosadne oblicze charakterystyczne dla hip hopu, albo schowała się kompletnie i jest znana tylko tym, którzy wiernie śledzą powstanie nowych zespołów i wartościowych tekstów czy street artów.

 / Fot. Mos DefNo dobra, ale nie o tym miało być. Otóż szansa na spotkanie z hip hopem w wielu jego odmianach będzie 2 i 3 marca w Warszawie, w słynnej już Soho Factory. A gratka to nie lada, dla laików i fanatyków. Zaproponowano cztery kluczowe obszary:

1. Muzyka - artyści zaproszeni do wystąpienia na scenie Soho to ekstraliga. O.S.T.R.-a chyba nikomu przedstawiać nie trzeba, podobnie jak Yasiina Beya - czyli Mos Defa, jednego z najbardziej cenionych raperów, a do tego aktora chwalonego przez krytyków. Mos Def słynie z dopieszczonych kompozycji i tekstów, co często odzwierciedlały nominacje do najbardziej prestiżowych nagród - Grammy (od 2005 zdobył aż 6 nominacji) w kategorii muzyki i znacznie więcej - Emmy, Złotego Globu, Black Reel czy Black Movie Awards... aż dziw bierze, że ten prężnie działający artysta przyjedzie do Polski po raz pierwszy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szkoda, że tak wcześnie, a nie np. wiosną. Bo chętnie bym się wybrała. Mam nadzieję, że frekwencja dopiszę i za rok również ta impreza się odbędzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.