Facebook Google+ Twitter

Rocznica bez pamięci

W moim kościele usłyszałam dziś modlitwy za powołanych i o powołania, niewiele zaś o jednej z najważniejszych dla Polaków rocznicy.

Najbardziej popularne portale internetowe pisały od rana o uroczystości 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamiątka tego wydarzenia łączy myśli wielu ludzi: przedstawicieli władz państwowych, żołnierzy, kombatantów, zrzeszonych w rozmaitych organizacjach społecznych i tych, którzy nie współtworzą organizacji, ale po prostu chcą pamiętać o historii własnego narodu. W wielu miejscach odbywały się się uroczystości, najczęściej poprzedzone modlitwą w świątyniach. To jest ta oficjalna strona dzisiejszego dnia, która trwa kilka godzin. A potem? Czy pamięta się o historii „przed” i „po” uroczystościach centralnych?

Konstytucja „przegrywa” z Dobrym Pasterzem?

Rzeszów, podobnie jak inne miasta w Polsce, świętował kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na oficjalne obchody przybyli świeccy i duchowni. Jednak siłę i dynamizm Kościoła trzeba budować postawą oraz aktywnością w poszczególnych wspólnotach parafialnych, nie zaś oficjalnymi gestami w blasku reflektorów (nawet, jeśli intencje uczestników danego wydarzenia są szczere).

W Kościele katolickim IV Niedziela Wielkanocna obchodzona jest jako Niedziela Dobrego Pasterza – dzień szczególnej modlitwy za osoby konsekrowane. Najwyraźniej modlitwa o powołania przyćmiła rocznicę, która przez lata była i jest dla Polaków jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ich kraju.
Nie wiem jakie były intencje osób odpowiadających za dzisiejszą liturgię. Fakty są takie, że nie usłyszałam nawet kazania o roli historii w naszym życiu i budowaniu tożsamości. W moim kościele parafialnym wierni modlili się – jak zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca – adorując Najświętszy Sakrament, wysłuchałam jak ważne jest powołanie w kościele, przykład dobrego życia, wiary… Wszystko to jest oczywiście bardzo ważne, ale zabrakło mi w tym szczególnym dla Polski dniu prostego stwierdzenia: postawę ludzi (w tym przyszłych księży, zakonników i sióstr zakonnych) buduje pamięć o przeszłości.

Dziś rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powołania. Warto modlić się o ludzi, którzy potrafią i chcą pamiętać o tym, co ważne. Każde „dziś” jest zależne od jakiegoś „wczoraj”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za "twórcze czytanie".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.05.2009 19:35

... uroczystości są przeniesione na poniedziałek ze względu na prawo kanoniczne, który stanowi ponoć wyższość niedzieli nad innymi uroczystosciami. Alicji K jedna uwaga - kosciół jako budynek - piszemy z małej litery, Kościół jako wspólnota, instytucja juz wielką, w zwiazku z powyższym do poprawki zdania:
"Jednak siłę i dynamizm kościoła trzeba budować postawą oraz aktywnością w poszczególnych wspólnotach parafialnych, nie zaś oficjalnymi gestami w blasku reflektorów (nawet, jeśli intencje uczestników danego wydarzenia są szczere)."

i zdanie "W kościele katolickim IV Niedziela Wielkanocna obchodzona jest jako Niedziela Dobrego Pasterza – dzień szczególnej modlitwy za osoby konsekrowane" oraz "wysłuchałam jak ważne jest powołanie w kościele, przykład dobrego życia, wiary… "

Komentarz został ukrytyrozwiń

w tym roku uroczystości liturgiczne NMP Królowej Polski przeniesione są na poniedziałek

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.05.2009 16:27

no ja nie wiem. wikipedia podaje ze 3 maja KK w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (http://pl.wikipedia.org/wiki/3_maja). W kazdym razie, z tego co pamietam, to gdzie bym nie byl 3 maja, na kazaniach poruszaja te tematyke.

Komentarz został ukrytyrozwiń

---> tomi135

Tak właśnie jest. IV N to właśnie Dobrego Pasterza, modlitwa z powołanych i o powołania. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski jest w poniedziałek (4 maja), dzień roboczy, zatem w wielu kościołach msze św. będą w nieco innym porządku...
Nie zmienia to jednak faktu, że o wiadomym wydarzeniu w historii mówi się właśnie dziś i należało o tym wspomnieć podczas niedzielnych nabożeństw, nawet tych mniej "oficjalnych"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.05.2009 15:43

z tego co wiem to kościoł zawsze obchodzi 4 niedziele po wielkanocy jako niedziele Dobrego Pasterza. A 3 maja raczej co roku nie wypada w tą niedziel. 3 maja Kosciół ma inne święto: Maryji Królowej Polski (czy jakoś tak) wiec odwolania do historii raczej są (przynajmniej były w moim kościele).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po przeczytaniu na onet Nie mamy czego świętować? prof.Andrzeja Chwalby myślę iż powiedzenie "nie wychodź przed szereg" ma tu zastosowanie i źle dla nas się zakończyło.
Powołania są ponadczasowe i bliższe kościołowi. Wszelka reformacja przyjmowana jest z wielką niepewnością. Masz rację dziś zależy od wczoraj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.