Facebook Google+ Twitter

Rocznica i obchody zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-27 11:14

W Poznaniu i w Warszawie odbędą się główne obchody 91 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nad Wartą uroczystości rozpoczną się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Natomiast jutro obchody zaplanowano w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Organizator obchodów, marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, mówi, że chciałby wyeksponować przede wszystkim udział Wielkopolan w walkach o kształt Polski po 1918 roku
Uroczystości rozpoczną się jak co roku pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Następnie zaplanowano uroczysty przemarsz do kościoła farnego, gdzie zostanie odprawiona msza w intencji powstańców.

Po niej odbędzie się inscenizacja powstańcza. Na Placu Wolności stowarszyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3. Bastion Grolman" zaprezentuje przejęcie koszar VI Pułku Grenadierów na Jeżycach, które miało miejsce w pierwszych dniach powstania. W rekonstrukcji weźmie udział około stu osób.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Jego uczestnicy domagali się powrotu ziem byłego zaboru pruskiego do Polski, która w tym okresie umacniała niepodległość. W krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Walki zakończyły się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową. Było to jedno z dwóch zwycięskich powstań w dziejach Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.