Facebook Google+ Twitter

Rocznica katastrofy smoleńskiej: Napięta atmosfera pod Pałacem Prezydenckim

10 kwietnia, godzina 7 rano. Pod Pałacem prezydenckim zbierają się tłumy. Dziennikarze starają się uchwycić chwilę. Co rusz dochodzi do scysji. Do stanowisk telewizyjnych podchodzą ludzie z naklejkami "Smoleńsk 2010. Pamiętamy!". Reporterzy są obrażani, a także przeganiani. Głośne "Won!", przerywa rozmowę posła Iwińskiego z dziennikarzami.

 / Fot. Fot. Łukasz GdakZ każdą minutą atmosfera się zagęszcza. Przy barierkach służby porządkowe zabierają podawane przez przybyłych znicze, by ułożyć je pod Pałacem Prezydenckim. W pewnym momencie słychać okrzyk - "To są porządkowi z Wyborczej, ruska swołocz". Ludzki odruch każe mi zapytać: - Dlaczego obrażacie tych ludzi? Rozpoczyna się atak. Również zostałem nazwany "ruską swołoczą". - Po co tu przyszedłeś agencie? - pytają. Młody człowiek zwraca się do mnie. - Proszę zachować spokój, eskalacja konfliktu jest niepotrzebna. Odchodzę pod stanowiska telewizyjne. Do reporterki Polsatu podchodzi kobieta, jak się okazało przyjechała ze Stanów Zjednoczonych. Znowu scysja. Dziennikarze są utożsamiani z najgorszym złem.

O 8.30 wszyscy czekają na przybycie Jarosława Kaczyńskiego. Między zgromadzonymi dochodzi do kłótni o transparent. Jedni obrażają drugich: - Gdzie byliście, gdy zabierali krzyż? - mówi młodszy mężczyzna. - Pilnowaliście krzyża, którego nie ma - krzyczy ktoś inny. Działacze Solidarności Walczącej przebijają się przez bramki i stają z transparentem pod Pałacem. Za chwilę pojawia się policja, która usuwa ich siłą z pilnowanego terenu. - Gestapo, gestapo - słyszymy. Jeden z uczestników zaczyna krzyczeć przez megafon: - To nie są policjanci, to synowie komunistycznych prokuratorów i milicjantów, którzy pracę w policji dostali po znajomości. - Komorowski powinien stanąć przed Trybunałem Stanu, komentuje człowiek z megafonem, ten sam, który nazwie mnie później młodym SB-kiem i będzie mi groził, że da mi "w łeb", tylko dlatego, że tłum zepchnie mnie na niego.

Pojawia się Jarosław Kaczyński z parlamentarzystami PiS. Zebrani są zaskoczeni. Wśród nich widać porządkowych w kamizelkach z napisem: Obrońcy krzyża. Prezes PiS podchodzi do ludzi, wita się z nimi przenosi znicze i kwiaty za barierki. Ustawiają mały drewniany krzyż, zdjęcie pary prezydenckiej, i krzyż ze zniczy. Joachim Brudziński podchodzi do służb porządkowych z prośbą, by uspokoić tłum. Konferansjer rozpoczyna modlitwę "Ojcze nasz!"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

e
  • e
  • 11.04.2011 19:13

Zdziczenie wyborców PiS-u doszło zenitu .Jesli ktoś nie ma szacunku do zmarłych nie zasługuje na szacunek .Zbezcześcili rocznicę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ROP
  • ROP
  • 11.04.2011 13:55

Ciekawe co na to ROP? (Ruch obrony Pączków)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeden reporterów radiowych opisujący obchody, przejęzyczył(?) się że są to "obchody ku czci katastrofy", tzn. że nie "czci" się pamięci zmarłych, ale fakt (tragiczny) - i to jest słuszność, przykra słuszność (przejęzyczenie powstało pewnie dlatego, że taka właśnie odczuwalna jest atmosfera)!

Póki panują w Polsce psełdo-demokratyczne rządy BMW-eków, nie będzie dobrze. :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj to media decydują, która śmierć jest tragiczniejsza i godna pożałowania całego narodu. Pytanie jakie się nasuwa to, kto dał człowiekowi prawo decydowania, która śmierć jest godniejsza przypomnienia?

Komentarz został ukrytyrozwiń
elza
  • elza
  • 10.04.2011 18:38

Ideał siegnął bruku. Było wiadomo, że przywiezieni fanatycy radiomaryjni karmieni nienawiścią przez antychrysta rydzyka zachowają się podle. Nie zawiedli. Tylko gdzie pamięć po Ofiarach ? Dziennikarze żądni sensacji ,przekazują newsowe filmy i podsycają zadymiarzy .Wstyd mi ,że w świętą rocznicę śmierci katolicy zachowują się jak kibole. Żenada panie Kaczyński ,gdzie godność ,gdzie uszanowanie pamięci brata - jedno pana słowo i mogło być godnie ! Polityczny wiec poparcia prezesa udany ,tylko zapomniano o p Gęsickiej, Natali-Świat ,panu Gosiwskim ,Stasiaku, Wypychu ,Kochanowskim ,Skrzypku o PARZE PREZYDENCKIEJ..........Boże odpuść bo niewiedzą co czynią!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozwolę sobie mieć inne zdanie, Panie Romanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O takich, panie Romanie, którzy miast w ciszy, spokoju, powadze uczcić pamięć zmarłych (najlepiej na cmentarzu) krzyczą, wyzywają wszystkich wokół. I to ma być cześć oddawana tragicznie zmarłym??? Oni się chyba w grobach przewracają!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Rosjanie, tez w przeddzien wyborów prezydenckich, w trakcie przepychanek politycznych miedzy Miedwiediwem a Putinem, ktory chce ponownie byc prezydentem Rosji - zacierają rece z uciechy. Im bardziej "paliaczki"za łby sie wodzą, tym lepiej. Ze skłóconymi można wygrac wszystko. Jak zawsze! Ze zjednoczonymi kłopot znacznie wiekszy, szczególnie na terenie UE.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 10.04.2011 11:41

O jakich zadymiarzach Pan mówi p. Krzysztofie, może jaśniej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może gdyby media przestały się zajmować tymi zadymiarzami, może daliby sobie spokój?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.