Facebook Google+ Twitter

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w Szczyrku

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-04-10 17:36

Dzisiaj mija pierwsza rocznica katastrofy lotniczej samolotu TU-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Luteranie ze Szczyrku wzięli udział w nabożeństwie i oddali hołd wszystkim, którzy wówczas stracili życie.

Rocznicowe drzewko zasadził były burmistrz miasta Wisły - Andrzej Molin. / Fot. ks. Jan Byrt "Pamiętamy o wszystkich 96 ofiarach, a szczególnie o parze prezydenckiej: Lechu i Marii Kaczyńskich, ks. gen. Adamie Pilchu, ewangelickim biskupie wojskowym który pochodził z sąsiedniej Wisły Malinki oraz o ks. Romanie Indrzejczyku osobistym kapelanie prezydenta" - powiedział ks. Jan Byrt.

Podczas dzisiejszego nabożeństwa, komunię św. udzielano z kielicha, którą parafia w Szczyrku Salmopolu otrzymała od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na naczyniu jest wygrawerowana dedykacja od ofiarodawcy.

Po nabożeństwie zasadzono jednego zielonego buka, który będzie symbolizował rocznicę katastrofy. To kolejne drzewko upamiętniające tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku.

"W górach stawiamy żywe pomniki. Będą rosły i im będą większe, tym bardziej będą przypominać o dobrych chwilach z tymi, którzy odeszli" - dodał ks. Jan Byrt.

Rok temu, w dniu pogrzebu pary prezydenckiej, koło kościoła ewangelickiego w Szczyrku , parafianie zasadzili cztery buki o imionach upamiętniających ofiary katastrofy: Lecha i Marię Kaczyńskich, a także księdza Adama Pilcha* i księdza Romana Indrzejczyka. Obok nich rośnie piąty, który otrzymał imię "Marcin Luter" (upamiętnia on przypadającą w 2017 roku 500. rocznicę Reformacji).

Dziś na terenie parafii można było również nabyć książkę "Byłem przechodniem" śp. ks gen Adama Pilcha. Zamieszczono w niej około 90 kazań wygłoszonych w latach 1993-2010. Została wydana z inicjatywy wdowy po ks. Pilchu - Kornelii Pilch przez "Świat Książki". "Byłem przechodniem" - ks. gen Adama Pilcha. W książce tej znajdziemy około 90 kazań wygłoszonych w latach 1993-2010. / Fot. ks. Jan Byrt

Samolot TU-154 M rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8:41 czasu środkowoeuropejskiego. Zginęli wszyscy pasażerowie i załoga: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące.

Delegacja miała wziąć udział w uroczystościach związanych z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

*Ksiądz Adam Pilch zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Uczestniczył służbowo w delegacji państwowej, pełniąc obowiązki Ewangelickiego Biskupa Wojskowego. Od 15 lat był proboszczem Ewangelicko-Augsburskiej Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Współorganizował warszawskie nabożeństwa ekumeniczne. Był członkiem Kapituły Orderu Uśmiechu.

Czytaj także:
Rok po katastrofie. Emocje nie gasną
Krakowskie Przedmieście. Tysiące ludzi, biało-czerwone flagi i krzyże
Rocznica katastrofy smoleńskiej
Ostatni lot

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Prosto, zwyczajnie, po ludzku. A pomysł księdza Byrta wspaniale wpisuje się w ducha ewangelii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wyjaśnienie, pani Ewo. Bardzo podoba mi się ta inicjatywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ks jan Byrt uznał, że Europa potrzebuje modlitwy i dlatego postanowił wznieść ołtarz z kamieni, przy którym raz w roku mieszkańcy Starego Kontynentu mają się modlić. Aby go zbudować zaapelował do wiernych i turystów, by przywozili mu kamienie z różnych stron Polski, Europy i świata.

"Nie potrzebuję pieniędzy, anie drogocennych kamieni, ale zwykłe przydrożne kamienie. To prosty sposób, przez który można wielbić Boga"

Apel ten spotkał się z zainteresowaniem wielu ludzi z Polski i z zagranicy. I tak w ołtarzu znalazły się kamienie z Polski, z nowojorskich wież WTC, kamienie z Cmentarza Orląt Lwowskich i ziemia z Czarnobyla. Są też kamienie z Brukseli, Strasburga, Włoch, Niemiec,Francji i Szwajcarii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Małgorzata Najda
We wrześniu 2008 r. przy kamiennym ołtarzu na zboczach góry Kotarz w Szczyrku Salmopolu odbyła sie pierwsza ekumeniczna modlitwa o Europę. Wzięło w niej udział kilkuset wiernych różnych wyznań: duchowni, politycy, samorządowcy, parafianie i turyści. Wśród nich był: ks. Roman Indrzejczyk z Kancelarii Prezydenta RP, który na Kotarzu zostawił wspomniany wyżej ielich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Katolicy pownni sobie wziąć przykład z ewangelików.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te obchody powinny być wzorem do naśladowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> ... kielicha, którą parafia w Szczyrku Salmopolu otrzymała od prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Przy jakiej okazji został podarowany ten kielich?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.