Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27702 miejsce

Rocznica katastrofy w Lesie Kabackim

Katastrofy są jak ludzie; o jednych mniej, o innych więcej się pamięta. Ta, która wydarzyła się 9 maja 1987 roku, jest największą w dziejach polskiego lotnictwa. Na brzegu Lasu Kabackiego w Warszawie poniosły śmierć 183 osoby - wszyscy lecący samolotem.

Wieńce pod pomnikiem składa załoga PLL LOT / Fot. Roman WoźniakJak co roku, przed ołtarzem polowym, obok pomnika ofiar katastrofy lotniczej na skraju lasu, odbywa się msza. Składane są wieńce, zapalane znicze. Przybywają rodziny ofiar, koledzy poległych pracowników , delegacje organizacji lotniczych, mieszkańcy pobliskich osiedli. Jest kilkunastu członków Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz Stowarzyszenia Lotników Polskich.

Wtedy, 22 lata temu, widziałem, choć z daleka, ostatnie chwile tego lotu. Była to sobota. Miałem dzień wolny i razem z rodziną jechaliśmy podmiejską kolejką WKD na działkę za miasto. Jak zwykle stanąłem twarzą do kierunku jazdy. Takie zboczenie zawodowe. W pewnym momencie ktoś powiedział, że ten samolot strasznie dymi. Kolejka WKD oddalała się od Warszawy. Tory kolejki prowadzą pod linią lotów samolotów startujących lub lądujących na Okęciu. Widok nisko lecącego samolotu na niebie za oknem jest tu czymś normalnym. Obróciłem głowę, by zobaczyć ten samolot.

To, co ujrzałem, nie napawało optymizmem. Lecący z kierunku od Piaseczna w kierunku Okęcia nad Lasem Kabackim samolot dużych rozmiarów widziany z tej odległości jako kreska długości do dziesięciu milimetrów ciągnął za sobą smugę czarnego dymu, długości ponad pół kilometra. Samolot leciał nisko nad drzewami. Wyraźnie leciał za nisko. Obawiałem się, czy doleci do pasa. Kolejka zakręciła w prawo i obraz samolotu został za nami. Po drugiej stronie okien kolejki był inny krajobraz. Kolejka znów skręciła tym razem w lewo i ukazał się na krótko Las Kabacki.

Salutuje sztandar Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa / Fot. Roman WoźniakNad nim, widoczny był tylko dym. Dymiło w górę czarnym słupem. Tam mógł spaść oglądany poprzednio samolot. Ja mogłem tylko dalej jechać kolejką. Na pytania: jaki samolot, kto leciał, musiałem czekać do komunikatu radiowego. Następnego dnia dowiedziałem się - tym samolotem leciał jako mechanik pokładowy Wojtek Kłossek. Razem z nim rozpoczynałem latanie w PLL LOT na samolotach An-24. Po jakimś czasie nasze drogi lotnicze rozeszły się, on poszedł na samoloty Ił-18, a ja - na Tu-134.

Dziś stałem w asyście sztandaru Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w tragicznym miejscu, gdzie on, i inni lecący tym samolotem, 22 lata temu zginęli śmiercią lotnika. Na mszę odprawianą przez proboszcza parafii św. Józefa, opiekuna pracy, ks. Stanisława Śmigalskiego, przybyła umundurowana delegacja LOT z prezesem zarządu Sebastianem Mikoszem. Przybyła burmistrz gminy Ursynów. Przybyło wiele osób. Paweł Kołakowski odczytał listę wszystkich 183 osób lecących tym samolotem Ił-62M o znakach rejestracyjnych SP-LBG, imienia Tadeusza Kościuszko.

We wspólnym uścisku w czasie mszy / Fot. Roman Woźniak22 lata temu, 12 minut i 13 sekund po godzinie 11, samolot zderzył się z ziemią. Dziś wszyscy obecni na mszy w lesie przyklękli i w kompletnej ciszy, w niemej modlitwie uczcili pamięć tych, którzy odeszli.
Ksiądz Świerczyński odprawiał mszę. Śpiewał chór "Uśmiech". W trakcie modlitwy wiernych padło, pośród innych, zdanie jakże znamienne i wciąż aktualne – „Aby w szlachetnej trosce o rozwój PLL LOT kierowano się dobrem pracowników firmy”.

Półkilometrowy pas drzew, ścięty przez samolot, dziś już zarósł. Posadzone tam nowe drzewa urosły wysoko. Pozostała tylko niewielka polana z dużym metalowym krzyżem i kilkoma kamiennymi tablicami. Wygrodzony fragment lasu z ławkami i pomnikami to ślad po tej katastrofie. Jednak widać ślad w zachowaniu niektórych uczestników mszy. Ślad wspomnień tamtego, dla nich tragicznego, roku. Sytuacji gdy tak tragicznie odszedł ktoś bliski...Wspólne odśpiewanie "Barki" zakończyło mszę świętą w intencji wiecznego spokoju dusz załogi i pasażerów, którzy w tym miejscu zakończyli życie.Pamiątkowe zdjęcie Zarządu i pracowników PLL LOT SA / Fot. Roman Woźniak

Dla zainteresowanych, kilka linków dotyczących tej katastrofy:

Wikipedia
Polska.pl
Polska.pl
Air-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

katarzyna olszewska
  • katarzyna olszewska
  • 09.11.2011 10:14

Witam, poszukuje kontaktu z rodzinami ofiar katastrofy w Lesie Kabackim z 9 maja 1987r, nie moge znalezc tych informacji w internecie. W tym roku mija 25ta rocznica katastrofy. W tragicznym wypadku zginela moja babcia. W zwiazku z brakiem zainteresowania obchodow tej rocznicy ze strony LOTu uprzejmie prosze o kontakt osoby zainteresowane zorganizowaniem spotkania z rodzinami ofiar, bądź osoby, które znają rodziny, które kogos stracyły w tym wypadku. Z gory dziekuje,
katarzyna olszewska [okata84@tlen.pl]

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Azylem dla prawdy niebezpiecznej jest milczenie."
/Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais/

5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znać całą prawdę o lotnictwie. Tego nie chcą najlepsi lotnicy. Pewnych rzeczy lepiej nie wiedzieć bo mogą puścić nerwy i źle to się zakończy.
W obu wypadkach - Okęcie, Kabaty początek tragedii jest ten sam. Koniec podobny i obaj piloci robili wszystko by nie było ofiar z osób postronnych, tych na ziemi. Za to już musimy mieć do nich wdzięczność.
Lotnictwo jest i pozostanie najbezpieczniejszym środkiem transportu. Nie bójmy się latać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem tam kiedyś wielokrotnie. Jednak dwa lata temu chodziłem po tym miejscu, między tymi małymi drzewkami. Niesamowite uczucie. (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.05.2009 08:55

Szanowny Panie Romanie

Tak, to prawda, że to ważna data dla polskiego lotnictwa. Pamiętam 9 maja 1987 roku, kiedy Jedynka nadawała komunikat (lista ofiar). Z początku nie wiedziałem o co chodzi, potem dopiero załapałem. I ten smutek w glosie spikera.

do 30 IV 2009 roku - w 41 katastrofach lotniczych życie straciło 222 Osoby.

źródło: http://www.baaa-acro.com/archives/2009.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Relacja - http://www.pasazer.com/czytaj.php?lp=2315

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.