Facebook Google+ Twitter

Rocznica ludobójstwa Ormian w Turcji

Zbliża się kolejna rocznica rozpoczęcia w Turcji eksterminacji Ormian. 24 kwietnia 1915 roku rządzący Turcją triumwirat - Enwer Pasza, Talaat Pasza i Dżemal Pasza - wydał rozkaz rozpoczęcia masowych wysiedleń osób narodowości ormiańskiej.

Jak pisze brytyjski historyk David Marshall Lang: - Niemowlęta zabierano do „sierocińców”, które okazywały się jamami wykopanymi w ziemi: wrzucane tam dzieci żywcem grzebano pod stosem kamieni. Z kobiet i starców formowano karawany i zmuszano do pieszego wielosetkilometrowego marszu w kierunku Aleppo i innych punktów zbiorczych na terenie Syrii. Po drodze napadały na nie bandy, którym władze pozwalały na mordowanie deportowanych i grabież ich dobytku. Deportowanym nie dawano ani pożywienia, ani wody, wielu rychło utraciło zmysły i zmarło z pragnienia. Po nocach eskortujący żandarmi zabawiali się rozbierając do naga każdą przystojną dziewczynę, która im wpadła w oko, i zmuszając do udziału w rozmaitych erotycznych perwersjach. Kończyło się to zazwyczaj wypruwaniem kiszek i odcinaniem piersi ofiar; wiele tak okaleczonych zwłok, wrzuconych do Tygrysu i Eufratu, prąd wyrzucał na brzeg w dole rzeki.

Islamska masakra chrześcijan z początków XX wieku nadal traktowana jest w Turcji jako temat tabu. Dyplomacja turecka skrzętnie omijana jest przy wszelkich podejmowanych rozmowach na temat przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej. Turcy nadal mają problemy w przyznaniu się do tego faktu swojej historii. Opozycja wobec odkrycia prawdy o ludobójstwie Ormian przybiera niekiedy radykalne formy. 19 stycznia tego roku został zamordowany w Stambule Hrant Dink, dziennikarz turecki ormiańskiego pochodzenia, który popularyzował wiedzę o wydarzeniach z lat 1915-1917.

Rok temu temu Konstanty Gebert opisując założenia tureckiej dyplomacji wobec historii eksterminacji z początków XX wieku stwierdził, że: - Negowanie ludobójstwa Ormian stało się kanonem już nie tylko tureckiej historiografii, lecz wręcz polityki zagranicznej - i to polityki groteskowo nieskutecznej. Przekonałem się o tym w Radzie Europy, gdy reprezentant Ankary oprotestował przygotowany przeze mnie dokument o walce z rasizmem, w którym wspomniałem o ludobójstwie Ormian. Długo negocjowaliśmy kwestie terminologiczne, w końcu dyplomata porozumiał się z Ankarą. Po rozmowie oświadczył komisji, rozpromieniony: - Panie Przewodniczący - sformułowanie masowy mord jest dla Turcji do przyjęcia. W takim kontekście trudno było mieć nadzieję na jakąkolwiek zmianę.

Jak co roku społeczność Ormian i Polaków ormiańskiego pochodzenia zaprasza wszystkich swoich Przyjaciół na obchody 92. rocznicy ludobójstwa 1,5 miliona Ormian w Turcji i 63. rocznicy ludobójstwa Ormian i Polaków w Kutach nad Czeremoszem.

Obchody odbędą się...Kraków. Sobota 21 kwietnia, godz. 16.30


- msza św. ormiańska - Surb Patarak w kościele św. Mikołaja przy ul. Kopernika 9 w Krakowie. Po mszy św. złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i przemówienia okolicznościowe pod Chaczkarem - Kamiennym Krzyżem Ormiańskim.

Oława. Niedziela 22 kwietnia, godz. 14.00


- msza św. ormiańska - Surb Patarak za w kościele Matki Bożej przy Rynku w Oławie k. Wrocławia. Po mszy św. spotkanie okolicznościowe.

Wrocław. Poniedziałek 23 kwietnia, godz. 17.00


- odczyt p. Kornelii Balcarek o ludobójstwie Ormian w Muzeum Etnograficznym przy pl. Wolnica 1 w Krakowie

Warszawa. Wtorek 24 kwietnia, godz. 16.00


- Marsz Milczenia pod ambasadę Turcji w Warszawie. Marsz rozpocznie się na dziedzińcu kościoła pw. Matki Bożej Anielskiej przy ul. Modzelewskiego 98a w Warszawie - Mokotowie. Zabieramy flagi ormiańskie i polskie oraz zdjęcia ofiar ludobójstwa. Po marszu odbędzie się msza św. ormiańska w kościele pw. Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu 3.

Wrocław. Niedziela 29 kwietnia, godz. 14.00


- msza św. ormianka - Surb Patarak w kościele ojców dominikanów przy pl. Dominikańskim 2 we Wrocławiu. Po mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablica pamiątkową. Organizatorzy proszą o zabranie zniczy oraz o powiadomienie o uroczystościach znajomych i przyjaciół.

OrmianieNaród indoeuropejski zamieszkujący początkowo obszar Zakaukazia i Wyżyny Armeńskiej, posługujący się językiem ormiańskim. W wyniku wielowiekowych emigracji, obecnie częściowo rozproszeni, tworzą 5-milionową diasporę. Jednym z filarów tożsamości Ormian jest przynależność do jednego z trzech głównych Kościołów ormiańskich. Ormianie to najstarszy chrześcijański naród na świecie - chrzest przyjęli w 301 r. n.e. Ormiański Kościół nazywa sam siebie Apostolskim, ponieważ swoje pochodzenie wywodzi od dwóch apostołów Chrystusa - św. Bartłomieja i św. Judy Tadeusza, którzy głosili Ewangelię na ziemiach armeńskich. Przez całe wieki Armenia pozostawała wyspą chrześcijaństwa w morzu islamu i mimo wielu stuleci prześladowań pozostała wierna swojej religii. Do Polski Ormianie zaczęli napływać od przyłączenia Rusi Halickiej w poł. XIV wieku. Po 1945 ich rozproszone skupiska w Polsce znajdują się na ziemiach zachodnich i północnych oraz w Warszawie, Łodzi i Poznaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

lexzwaghnqm
  • lexzwaghnqm
  • 13.07.2011 21:33

VEtdxV <a href="http://mlabwjkaerrp.com/">mlabwjkaerrp</a>, [url=http://xcfyrpuoatyr.com/]xcfyrpuoatyr[/url], [link=http://eujwcmrvfwcm.com/]eujwcmrvfwcm[/link], http://npqkghlcvkga.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak na boku, wikipedia podaje,że zgineło 1,5 mln ludzi co jest błedem, bo zgineło około 10 mln ludzi, nie wszystkie dzieci trafiały do sierocinców, duza cześć dzieci była poprostu zabijana....
w polsce bardziej sie mowi o holokauscie i Hitlerze, a mało kto wie i paieta o ormianach i sułtanie Hamidzie...
prawdopodobnie, Gdyby nie było Ludobójstwa Ormian, nie było by holokaustu, bo to praktycznie na tej samej zasadzie...
Czystki etniczne i wyznaniowe...
Co gorsza głowy innych panst nie reagowały... dla czego?
Bo głownie chodziło o pieniądze, o kożyści ktore amerykanie wyciągali od Turkow...

dobrze ,że powstała taka kapela jak System Of A Down.... Serj Tankan i reszta kapeli opowiada w swoich piosenkach o swojej historii, o dziejach ormian.
Mówią otwarcie o wszystkim po przez muzyke.... wszystkiego moznzadowidziec sie z tekstów....
niestety w szkołach nas tego nie ucza, co jest wielkim błędem, bo powinni, by nigdy już nie dopuścic do takich czynów.......

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ totalny

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+". Dla większości Polaków to niezbyt znany temat! Może Nobel dla Pamuka troche go przybliżył, no i takie akcje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ nie wymaga komentarza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.