Facebook Google+ Twitter

Rocznica Okrągłego Stołu. Kto kogo przechytrzył?

Do Okrągłego Stołu doszło dlatego, że władze komunistyczne były słabe, nie miały wsparcia społecznego, gospodarka bloku wschodniego była w ruinie.Trzeba było jakoś złagodzić sytuację i tak oto pojawił się pomysł Okrągłego Stołu.

Władzę chciały wciągnąć Wałęsę i jego ludzi do rządu, by później jego i opozycję oskarżyć lub też obwinić współodpowiedzialnością za kryzys. Przywódcy Solidarności z kolei wyczuli moment, w którym można coś od władzy uzyskać (chodziło przede wszystkim o legalizację Solidarności). Żadna ze stron nie znała rzeczywistego potencjału rywala, w atmosferze wzajemnej nieufności i podejrzliwości odbywały się rozmowy. Każda ze stron chciała przechytrzyć drugą i ugrać jak najwięcej z „polskiego tortu”. Komuniści poszli na ustępstwa wiedząc, że ludzie Solidarności nie dadzą sobie rady.

5 kwietnia 1989 r nastąpiło podpisanie porozumień, których największym owocem była zgoda co do reorganizacji najwyższych organów państwowych – wprowadzenia drugiej izby parlamentu (Senatu), urzędu prezydenta PRL i zmian ordynacji wyborczej. Ustalono, że wszystkie miejsca w Senacie oraz 35 proc. miejsc w Sejmie obsadzonych będzie w wyniku wolnych wyborów. Reszta posłów miała zostać wybrana z listy PZPR i jego sojuszników z PRON.

Komuniści myśleli, że zapewnili sobie konstytucyjną większość potrzebną m.in do uchwalenia Konstytucji czy wyboru prezydenta. Porozumienie Okrągłego Stołu zapewniło legalizację Solidarności, wznowienie wydania „Tygodnika Solidarność” oraz powstanie niezależnego dziennika „Gazety Wyborczej”. W wyniku wyborów 4 czerwca 1989 r do Sejmu kontraktowego Solidarność uzyskała 161 mandatów w sejmie i 99 w Senacie.

Już 3 lipca w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł „Wasz prezydent, nasz premier”, który zapoczątkował zmiany, w wyniku których 17 sierpnia 1989 r Solidarność zawarła koalicję rządową z ZSL i SD, a 24 sierpnia Sejm powołał Tadeusza Mazowieckiego na Prezesa Rady Ministrów jeszcze z pięcioma ministrami z PZPR.

W Polsce dokonał się bezkrwawy przewrót, jednak młoda władza demokratyczna nie wykorzystała możliwości rozliczenia ludzi PRL-owskiego reżimu. Nie zdążono też wprowadzić zdrowych zasad demokratycznego kapitalizmu, a gospodarka pozostała pod kontrolą postkomunistycznej oligarchii.

Ludzie Solidarności nie byli przygotowani do wprowadzania gwałtownych demokratycznych reform i zmian. Solidarność nie dała rady, bolesne reformy uderzyły w nią i ją rozbiły, komuniści przefarbowani na SDRP, a potem SLD powrócili do władzy w już demokratycznej Polsce, zajmując kluczowe stanowiska w instytucjach rządowych oraz prywatyzując co atrakcyjniejsze zakłady pracy.

Dzisiaj, z perspektywy 20 lat od Okrągłego Stołu wydaje, się że w pierwszej turze Solidarność przechytrzyła komunistów, przejmując bezkrwawo władzę w Polsce, jednak nie do końca potrafiła ją wykorzystać. W drugiej turze to postkomuniści przechytrzyli ludzi Solidarności, powrócili do władzy na tyle szybko, aby zarobić na polskiej gospodarce i wprowadzić Polskę do Unii Europejskiej. Jak dla Polski zakończy się trzecia tura walki o władzę i wpływy, z wiszącym nad Polską mieczem Damoklesa – ogólnoświatowym kryzysem - zobaczymy już wkrótce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dzisiejsza pogoda przywołała z głebokiej pamięci małą przypowieść. Przypomniało mi się - mianowicie - o tym, jak to mały wróbelek, zziębnięty, ledwie co żywy, siedział na drodze, czekając na to najgorsze. Traf jednak chciał, że tą drogą jechał wóz konny. ( działo się to, gdy po drogach jeździły furmanki) Koń, jako zwierze nieobyczajne, oddał stolec na, nieszczęsnego wróbelka. Łajno było ciepłe, ogrzało wróbelka. Znalazł w nim, niestrawione ziarenko żyta. No i zaczął żywiej w ciepłym środowisku się ruszać. Znowu traf chciał, że obok przechodził kot. Zobaczył wróbelka, wyciągnął go z (.......) i zjadł.
Tak! Tak! Przeważnie tak jest, że ten co wyciąga drugiego z (.......) ma na względzie - li tylko - swoje dobro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z wpływów politycznych rodzą się zależności gospodarcze i w tej chwili nasz rynek jest w wysokim stopniu uzależniony od zachodnich kapitalistów (właścicieli), a nasze banki są w wiekszości w rękach banków zachodnich. Wiadomo, że nie jest w ich interesie (konkurencja) rozwój rodzimego przemysłu, więc banki utrudniaja finansowanie naszego przemysłu, żądają poręczeń państwa, a stąd (poręczenia, dopłaty) już krótka droga do wyeliminowania konkurencji, tak jak stało się w wypadku polskich stoczni w Szczecinie i Gdyni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat poruszony na pewno jest ważny i wart aby w nim się wypowiadać. Ja uważam, że decydujący wpływ na przbieg przemian - nie tylko w Polsce -miały państwa Zachodnie; czyli kapitalistyczne. Zabiegały, nie tylko o wpływy polityczne, ale głównie o gospodarcze. W "Demoludach" były pieniądze do wzięcia i do zrobienia. Pod pretekstem wyciągnięcia nas z komunistycznego reżimu i wprowadzenia demokracji kręcili interes dla siebie, polegający na pozyskaniu rynków zbytu na swoje wyroby. Nasz los ich tyle obchodził co kapitalistę obchodzi los biedaka. - Za długo się tym nie nacieszyli. Zachłanność kapitalistycznej ekonomi jest nie nasycona. Choć muślę, że bardziej trafnym będzie przypisanie tej zachłanności rekinom finansowym a nie systemowi. Czy przyczyny ówczesnego kryzysu gospodarczego znajdowały się - li tylko - w "Demoludach" - też jest kwestią dyskusyjną. Bo..., że "Zachód" pomagał w przeobrażaniu się na system - cywilizacyjnie - dojżalszy to dyskusji nie podlega. W każdym bądź razie obie strony nie przewidziały następstw tego wydarzenia. A powinny! Była to przecież - rewolucja. Czy bezkrwawa - też wątpliwe. Rewolucja zaś to proces gwałtownych przemian. A co nagle to po diable! I mamy to co mamy. Komuny już nie ma, a kryzys znów jest.
Bez względu na ustrój ziemia przyjmie każdego. Tak bogatego, jak biednego. Najwyższa nawet kaucja - nie pomoże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.