Facebook Google+ Twitter

Rocznica palenia książek w Berlinie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-10 15:13

W centrum Berlina trwają uroczystości, upamiętniające pisarzy, literatów i myślicieli prześladowanych przez hitlerowców. Dziś przypada 75. rocznica spalenia przez nazistów książek na berlińskim Placu Opery.

Uroczystości odbywają się w tym samym miejscu - obecnie noszącym nazwę Placu Augusta Bebla - gdzie 10 maja 1933 roku spłonęło 25 tysięcy książek. Mottem obchodów są słowa niemieckiego poety romantycznego Heinricha Heinego: „Gdzie się pali książki, dojdzie w końcu do palenia ludzi".
Na placu przed Uniwersytetem Humboldtów zgromadziły się setki osób. Słuchają one wykładów, odczytów i dyskusji poświęconych autorom, których dzieła przed 75. laty spłonęły na stosie. Były wśród nich utwory Brechta, Heinego, Tucholskiego, Freuda i Marksa.
Berliński uniwersytet jest obok partii socjaldemokratycznej SPD i hiszpańskiego Instytutu Cervantesa głównym organizatorem uroczystości. Jak powiedział rektor Christoph Markschies, udział uczelni w obchodach to wyraz świadomości jej odpowiedzialności historycznej. To przede wszystkim studenci i kadra naukowa uniwersytetu byli inicjatorami palenia książek w Berlinie 10 maja 1933 roku. Tego dnia w ramach nazistowskiej „akcji przeciwko nieniemieckiemu duchowi" stosy z książkami zapłonęły w ponad 20 niemieckich miastach uniwersyteckich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.