Facebook Google+ Twitter

Rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Obchody na Muranowie

68 lat temu za murami warszawskiego getta doszło do powstania, krwawo stłumionego przez niemieckie oddziały SS. Zryw z 1943 roku zapisał się w pamięci Żydów i Polaków. Z okazji rocznicy planowane są w stolicy obchody upamiętniające poległych.

 / Fot. Cezary Piwowarski, GNU C.C 2.0Obchody rozpoczną się około godziny 11.30. Nie będą to jednak główne uroczystości, ale jak podają sami organizatorzy, stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, raczej lekcja historii dla młodzieży. Zebrani na ul. Bohaterów Getta, przy historycznej bramie Ogrodu Krasińskich, będą mogli posłuchać wykładu Jana Jagielskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Historyk opowie o początkach walk z 19 kwietnia 1943 r. Z okazji Dnia Pamięci o Holocauście, przypadającego także na 19 kwietnia, przypomni także, czym był holocaust i dlaczego warto dyskutować o tym zjawisku.

Po wysłuchaniu prelekcji zgromadzeni przejdą ulicą Anielewicza na plac przed pomnikiem Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa. To właśnie tutaj, jak co roku, przedstawiciele władz państwowych, samorządów oraz organizacji żydowskich złożą kwiaty, zapalą znicze. Zebrani oddadzą także hołd członkom Żegoty. Pod płytą konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom także znajdą się wieńce.

Medale "Powstanie w Getcie Warszawskim" dla ludzi kultury


Jak podaje zyciewarszawy.pl po zakończeniu tej części obchodów planowany jest marsz Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów. Organizatorzy planują postój obok płyty Szmula Zygielbojma oraz przy kopcu nad bunkrem Mordechaja Anielewicza, powstańca, który, otoczony przez żołnierzy niemieckich, popełnił samobójstwo. Na szczycie kopca, zgodnie z wolą Marka Edelmana, stanie znicz.
Pochód dotrze do pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki. Tam mają zakończyć się oficjalne obchody rocznicy.

Poza prelekcją oraz marszem zaplanowane zostały także uroczystości przy siedzibie drugiej organizacji bojowej powstania - Żydowskiego Związku Wojskowego. W miejscu siedziby ŻZW, przy ul. Muranowskiej 7, wywieszone zostaną: biało-niebieska flaga żydowska oraz flaga polska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

6618
  • 6618
  • 19.04.2011 09:51

Tam każdy metr kwadratowy jest przesiąknięty krwią, na każdym spoczywały polegli, z głodu, chorób, od kul i pocisków. To miejsce mogłoby by być usłane pomnikami (nie, nie krzyżami) - macewami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.