Facebook Google+ Twitter

Rocznica Powstania Warszawskiego obchodzona w wielu polskich miastach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-01 17:53

64. rocznica Powstania Warszawskiego jest obchodzona w całym kraju. W miejscach upamiętniających bohaterski zryw mieszkańców stolicy składane są kwiaty, w kościołach odprawiane są msze w intencji poległych w Powstaniu i tych, który przeżyli. W "Godzinę W", gdy wybuchło Powstanie w wielu miastach włączono syreny.

W Poznaniu obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, po której kombatanci złożyli kwiaty w kruchcie kościoła, pod Tablicą Pamięci Żołnierzy Powstania. Później wszyscy przeszli do klasztoru ojców Dominikanów. Tam kwiaty były składane pod tablicami pamięci w krużgankach. W godzinę "W" uczestnicy uroczystości zebrali się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odczytano Apel Poległych. Wtedy też, na minutę, w całym Poznaniu włączone zostały syreny.

Mszą św. w intencji ofiar Powstania Warszawskiego pamięć bohaterów uczczą także mieszkańcy Kalisza. Przed nabożeństwem (godz.19.00) w kościele oo. Jezuitów w ogrodzie świątyni zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ofiar Powstania.

Dźwięk syren o godzinie "W" rozpoczął uroczystości rocznicy Powstania w Częstochowie. W Kościele Najświętszego Imienia Maryi odprawiana jest msza święta, po której uczestnicy uroczystości przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza. Złożą tam kwiaty i uczczą pamięć ofiar powstania.
Po upadku Powstania Warszawskiego do Częstochowy przeniosła się Komenda Główna Armii Krajowej, która działała w mieście do stycznia 1945 roku. W Częstochowie przebywał Komendant Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki - "Niedźwiadek". Tablicę upamiętniającą ostatnią kwaterę Armii Krajowej, cztery lata temu, odsłonięto na fasadzie budynku przy ul. Siedmiu Kamienic.

Obchody 64-tej rocznicy wubuchu Powstania Warszawskiego w Łodzi rozpoczeły się od złożenia kwiatów przed archikatedrą przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, kombatanci, a także wojsko.
Główne uroczystości odbywają się (od 17.00) na Starym Cmentarzu w Łodzi. Podczas łódzkich obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego w Pasażu Józewskiego można oglądać banery ze zdjęciami powstańców.

Także w Lublinie w Godzinie "W"" na Placu Litewskim przy Pomniku Nieznanego Żołnierza zgromadzili się kombatanci i przedstawiciele władz. O 18.00 w Kościele Garnizonowym w Lublinie zostanie odprawiona msza w intencji poległych powstańców i pomordowanej ludności cywilnej Warszawy.

Na Opolszczyźnie uroczystości z okazji 64 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowano w byłym obozie jenieckim w Łambinowicach. Pod pomnikiem poświęconym bohaterom tego zrywu złożono kwiaty. Byli kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.
Pomnik poświęcony Bohaterom Powstania Warszawskiego stoi na terenie stalagu 344 Lamsdorf. W październiku 44 roku trafiły tam dwa transporty żołnierzy z Powstania Warszawskiego - w sumie około 6 tysięcy osób. Wśród nich było około tysiąca kobiet i ponad 600 chłopców w wieku od 10 do 18 lat. Lamsdorf dla wielu powstańców miał charakter obozu przejściowego. Większość jeńców trafiła później do obozów na terenie trzeciej Rzeszy.

W Toruniu o 17.00 rozpoczęło się spotkanie patriotyczne przy obelisku "Żołnierzom Armii Krajowej" na placu Rapackiego.
W Bydgoszczy uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego, a o 18.00 w miejscowym kościele garnizonowym odprawiona zostanie uroczysta msza święta.
W Białymstoku uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o 17.00 przed pomnikiem przy ul. Kilińskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.