Facebook Google+ Twitter

Rocznica Powstania Warszawskiego. Polacy znów podzieleni?

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pokazały, że niektórzy zbyt poważnie traktują politykę. Czy jest ona tego warta? Czy historia nie pokazała, że w jedności siła?

 / Fot. PAPKontrowersje wokół 68. rocznicy rozpoczęcia walk w stolicy zaczęły się już na długo przed 1 sierpnia. Nie dość, że od co najmniej kilku tygodni narastały konflikty o to, czy powstanie było potrzebne, czy też nie, potem odbyła się batalia o koncert Madonny, a na koniec, na uroczystościach upamiętniających 1 sierpnia, nie obyło się bez „incydentów”.

Czarę goryczy przelały zdarzenia podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, gdzie wygwizdano i „wybuczano” przedstawicieli rządu, zarówno na Kopcu Powstania Warszawskiego, gdzie w uroczystościach wzięła udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, jak i kilka godzin wcześniej, pod pomnikiem Gloria Victis, gdzie wieńce składali: premier Donald Tusk oraz Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta RP, który reprezentował Bronisława Komorowskiego.

Spełniły się najczarniejsze obawy prezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, który przed rozpoczęciem uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis apelował o spokój podczas obchodów rocznicy rozpoczęcia walk w stolicy, a także uczestników powstania, którzy przyszli na uroczystość.

Pewna grupa zgromadzonych osób nie uszanowała powagi tego dnia, nawet mimo apelu Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Zamiast skupienia i zadumy, były okrzyki: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” i „precz z komuną”,gwizdy i buczenia. „Serce boli, dlaczego wydajecie takie okrzyki? Zastanówcie się. Jak można. Gdzie macie komunę? Wiele tysięcy osób oddało życie, aby nie było komuny. Przepraszajcie, bo inaczej nie przyjmiemy waszych hołdów” - przemawiał zdruzgotany Ścibor-Rylski.

Prezes Związku Powstańców Warszawskich zauważył też, że w tych okrzykach przodowali głównie młodzi ludzie, zwrócił się więc przede wszystkim do nich- mówił, że to oni za parę lat będą rządzić naszym krajem- wolnym krajem, powinni więc uszanować powagę uroczystości oraz dramatyzm wydarzeń roku 1944, a swoje poglądy polityczne manifestować „gdzie indziej”. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Duża część uczestników uroczystości opuściła je oburzona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

katoliczka
 • katoliczka
 • 05.08.2012 19:14

@Maria Jaworska .
W PRL nauczyli cie czytać , coś podobnego.Należy czyta i rozumieć co sie czyta.Nie wystarczy bezmyślnie literki składać w wyrazy a później w zdania.Należy rowniez umieć czytać , między wierszami!Wiesz? co to jest miedzy wierszami?To trzeba czytać tak,aby zrozumieć co piszący, oprócz zwykłych zdań , zawarł W SWYM KOMENTARZU .NALEŻY GO ZROZUMIEĆ I TO WŁAŚNIE JEST CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM .Tylko że, wpierw należy mieć umysł zdroworozsądkowy , logicznie i samodzielnie myśleć .Ty masz mózg wyprany ze wszystkiego, jest w n im pustka .Zawodowi politycy tacy jak twój idol , Jarosław Kaczyński o tym doskonale wiedza, i tobą manipulują jak osoba niespełna rozumy .Również zawodowy kapłan Tadeusz Rydzyk świadomie i celowo takim jak tobie wmawia kłamstwa.wierzycie IM BEZGRANICZNIE , JESTEŚCIE ZMANIPULOWANI I OGŁUPIENI .ZAPEWNE JESTEŚ BARDZO UCZCIWYM CZŁOWIEKIEM I BARDZO DOBRYM KATOLIKIEM.NIESTETY NA TAKICH JAK TY ZERUJĄ OSZUŚCI A UDAJĄCY AUTORYTETY;Macierewicz, , Kaczyński , Rydzyk .

Komentarz został ukrytyrozwiń
robin
 • robin
 • 04.08.2012 08:25

180 tysięcy ludzi zginęło dla politycznej ambicji londyńczyków jest co wspominać !?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Malwina Loska
 • Malwina Loska
 • 03.08.2012 14:45

@ do Maria Jaworska , ...ja mam jedno pytanie do Pani , czy nie wstyd Pani ,że zwolennicy katolickiej partii PiS tak podle zachowali się podczas uroczystości ?
Wystarczyłby apel Kaczyńskiego kilka lat wstecz : są miejsca na tej ziemi , rocznice narodowe na , których należy zachowywać się godnie bez względu na barwy polityczne . Nie zrobił tego , bo mu to na rękę . Co tam polegli za naszą wolność ? Jak to się ma do jego " podpierania się historią " ?
Niech pani w to nie miesza Niesiołowskiego i innych . Myli Pani codzienną polemikę polityczną z historycznymi wydarzeniami .
Powinna Pani przeprosić społeczność za takie zachowanie w chwili składania wieńców.
Czy o taką Polskę wam chodzi ? Kibolską ? Bez szacunku dla poległych ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
słuchacz Radia Maryja
 • słuchacz Radia Maryja
 • 03.08.2012 13:30

Uchowaj cie Panie Boże od określenia mnie im Polaków , Golec.
Tu ci przedstawię wspaniałych ludzi Golców.
Golec UOrkiestra Nie Ma Nic
http://www.youtube.com/watch?v=GsVk_awAcIk
Do tych panów śmiało mnie przyrównaj .To było by za dużo laski od ciebie.Już lepiej nazwij nas tak jakimi jesteśmy;POLAKAMI.Może być wyborcami z :PO , SLD , Ruchu Palikota , PiS , PSL ,SDRP, Polska Jest Najważniejsza ,Solidarna Polska , Porozumienie Prawicy, Unii Polityki Realnej oraz Wolności i Praworządności, Kongresu Nowej Prawicy. etc

Komentarz został ukrytyrozwiń

w PRL-u nauczyli mnie czytać ale kagańca nie zakładała ani władza ani jej zwolennicy.Cóż-jaka władza takie jej fany.Gotowe na atak,czające się za rogiem z kagańcem lub pałą i brakiem argumentów.Żal mi Was.Ale coraz więcej jest NAS i słaba nadzieja że plemię lemingów przetrwa długo.Chyba że zaszczepione i umieszczone w klatkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 03.08.2012 12:24

Platforma zrobiła sobie "Party" pod pomnikiem - partyjne Party! Chcą zawłaszczyć każdą rocznicę dla własnych partyjnych interesów! Zabroniono składania wieńców opozycji i zwykłym ludziom - jakim prawem ....Pytam?

Na www. niezależna jest film i wypowiedzi powstańców ,o zakłamanej polityce historycznej obecnej władzy!

Władza się wściekła że klaskano politykom opozycji, a wygwizdano Tuska i HGW - wołano również zdrajcy .Znamy przyczynę wszyscy! Zasłużyli na takie traktowanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eliza Mirowska
 • Eliza Mirowska
 • 03.08.2012 11:58

Czytaj ze zrozumieniem słowa pisanego.Czytaj sobie to wiele razy.To co niżej ponownie umieszczam.Gdzie tu widzisz ubliżanie?Masz coś nie tak ze swoim rozumem , to fakt.Po takim komentarzu
"@Maria Jaworska .
W PRLu byś siedziała cicho albo w więzieniu.Teraz możesz sobie nawet poburczeć , pogwizdać i nawet pisać takie brednie( CHYBA MIESZKASZ W POLSCE , CO?) .Możesz skorzystać ze swojego prawa , a TAKIE MASZ WŁAŚNIE W Rzeczpospolitej Polskiej I GLOSOWAĆ NA KOGO CHCESZ .
Możesz sobie glosować przy urnie ,gdy są głosowania, i wybrać sobie rząd z twojej bajki , rowniez takiego tez Prezydenta w RP.To bierz sie do roboty.Wybieraj i wybierz sobie. "

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety nie każdy zna pojęcie pod tytułem "niestosowność chwili". To są ludzie dla których nie istnieje żadna świętość poza tym co sami za nią uważają. Przecież takie Powstanie to pikuś w porównaniu z "zamachem w Smoleńsku"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roch
 • Roch
 • 03.08.2012 11:51

Maria Jaworska Dzisiaj 11:34 , jednak jest z tobą coś nie tak .Szkoda słów na takich .Jeszcze jedno nie ubliżaj , że ja każdemu ubliżam.Wytykam tobie twoja wiedzę i twoje bezmyślne , subiektywne oceny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roch.Dlaczego wszystkim ubliżasz od psychicznych,durni.Ja wiem że PO i Stefan N wasz idol słyną z tego ale chociaż na tym forum okaż trochę kultury.Zwolennicy Prezydenta Profesora Lecha KACZYŃSKIEGO to nie są ludzie o których wyżej.I gdyby go nie zabili o "pancerną brzozę"dziś nie zamykano by studentów nad ranem za żarty z jaśnie panującego.I nie było by pozwolenia na obrzydliwe obrażanie naszego Papieża,ośmieszanie ludzi którzy już nie żyją.Moralność wg PO nie mieści się w żadnych kanonach-jest gorsza od tej z PRL.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.