Facebook Google+ Twitter

Rocznica śmierci Generała Sławomira Petelickiego

Pierwsza rocznica śmierci generała Sławomira Petelickiego minęła 16 czerwca 2013r. Z racji tego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się msza święta.

Generał zmarł w wyniku rany postrzałowej, w czerwcu tego roku prokuratura umarzając śledztwo potwierdziła popełnienie samobójstwa, zgodnie z opinią biegłych: Śledczy prowadzący sprawę nie stwierdzili cech przestępstwa Jednocześnie z Generał Sławomir Petelicki / Fot. Wikimedia Commonsdużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że samobójcza śmierć w dniu 16 czerwca 2012 r. nie była szczegółowo zaplanowana. Jednak oponentów tej tezy jest zapewne wielu.

Dla uczczenia pamięci i działalności męża, Pani Agnieszka Petelicka założyła Stowarzyszenie im. Generała Sławomira Petelickiego. Stowarzyszenie ma na celu pomoc żołnierzom i oficerom jednostek specjalnych w powrocie do „życia w cywilu”, po ukończeniu swojej służby w Gromie czy innych jednostkach wojskowych. Do inicjatywy Agnieszki Petelickiej włączyło się wiele osób, działających na różnych płaszczyznach zawodowych. Jego Prezydentem jest Tadeusz Sapierzyński, a członkami są Adam Rapacki, gen. Gromosław Czempiński, Romuald Szeremietiew, Michał Lisiecki, Daniel Olbrychski, Piotr Fronczewski, Aleksander Makowski, Czesław Bielecki, prof. Krzysztof Jedliński oraz gen. Jerzy Wójcik. Wdowa po generale  / Fot. Krzysztof M. Ratschkazapowiadała, iż stowarzyszenie nie jest nastawione na zysk, a także liczy na wsparcie wielu osób na zasadzie wolontariatu czy pomocy finansowej lub w formie darowizn. Misja Stowarzyszenia jest bardzo szlachetna, nie budzi wątpliwości jak musi być ciężko żołnierzom, na nowo dostosować się do zwykłego trybu życia. Sam Generał, wg opinii gen. Czempińskiego miał początkowo problem aby zaaklimatyzować się w rzeczywistości III RP. W tych działaniach Panią Agnieszkę Petelicką wspierają także byli i obecni żołnierze GROMU.

Agnieszka Petelicka podejmuje także inne działania honorujące zasługi męża. W chwili obecnej przygotowywany jest projekt wystawy w oddziale Muzeum Wojska Polskiego pt. "Zanim uderzył Grom. Historia polskich sił specjalnych i jednostek powietrzno-desantowych Wojska Polskiego", którego otwarcie jest planowane na 13 września br., czyli dzień urodzin Sławomira Petelickiego.

Gen. Petelicki był typowym pasjonatą, człowiekiem, który już za życia był legendą. Świadczy o tym szereg odznaczeń, zarówno z Polski jak i ze Stanów Zjednoczonych. Generał był oficerem wywiadu PRL, założycielem i pierwszym dowódcą jednostki specjalnej GROM, brał udział w wielu operacjach zagranicznych, a po przejściu na emeryturę pełnił funkcje doradcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.