Facebook Google+ Twitter

Rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego

Dokładnie 43 lata temu, na dworcu kolejowym we Wrocławiu zginął tragicznie aktor Zbyszek Cybulski.

Tablica upamiętniająca Zbyszka Cybulskiego wmurowana na III peronie wrocławskiego dworca kolejowego. / Fot. Walasek9408 stycznia 1967 roku Cybulski - zwany polskim Jamesem Deanem zginął tragicznie, gdy próbował wsiąść do odjeżdżającego już pociągu "Odra". Zsunął się ze stopnia i wpadł pod koła ekspresu. Wracał właśnie z planu zdjęciowego filmu "Morderca zostawia ślad". Spieszył się na nagranie Teatru Telewizji w Warszawie. Nie dojechał.

W 1997 roku - w trzydziestą rocznicę śmierci Cybulskiego, na III peronie dworca kolejowego we Wrocławiu wmurowano tablicę upamiętniającą tego wybitnego aktora kina powojennego. Odsłonił ją Andrzej Wajda.

Zbigniew Cybulski był uosobieniem polskiego buntownika. Ciemne okulary słoneczne, dżinsy i skórzane kurtki były nieodzownymi elementami jego stylu. Tak też go zapamiętano. Zabłysnął rolą Maćka Chełmickiego w filmie Andrzeja Wajdy pod tytułem: "Popiół i diament". Poprzez swoją tragiczną i przedwczesną śmierć stał się ikoną polskiej popkultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

edi
  • edi
  • 25.11.2010 11:16

Porównywanie Cybulskiego do Deana to uwłaczanie talentowi naszego aktora.Dean to sztuczny,jednowymiarowy "wyrób"Hollywoodu na potrzeby ówczesnej rozkapryszonej,amerykańskiej młodzieży.Cybulski był(i jest)prawdziwy i niepowtarzalny.Jego kreacje to mistrzostwo,tak w rolach dramatycznych jak i komediowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo Cybulski, zgodnie z własnym życzeniem, został pochowany w grobie, w którym spoczywał jego ojciec.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS On ma grób w Katowicach? Nie wiedziałem. A czemu w Kato?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowita charyzma na ekranie. To po prostu był aktor.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam wielki szacunek dla tego aktora, który nie bez powodu nazywany jest "polskim Jamesem Deanem". Kilka dni po dniu wszystkich świętych, byłem zaświecić lampkę na jego grobie w Katowicach. 5+ dla autorki za przypomnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.