Facebook Google+ Twitter

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Obchody w całej Polsce

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-13 11:30

W 29. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w całej Polsce odbędą się liczne manifestacje, inscenizacje, odczyty, wystawy, spotkania i msze święte w intencji poległych opozycjonistów.

Inscenizacja / Fot. Hubert Śmietanka/Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 2.5.Pierwsza demonstracja jak co roku odbyła się przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W nocy z niedzieli na poniedziałek przeciwnicy generała manifestowali przed jego posesją w Warszawie. W tym roku po raz pierwszy pod bramą generała nie pojawili się jego zwolennicy. Ponad 200 osób protestowało nie tylko przeciw podjętej 29 lat temu decyzji gen. Jaruzelskiego, ale również przeciw decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zaprosił generała na listopadowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tłum odśpiewał hymn narodowy. Skandowano hasło: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Zapalone znicze ustawiono w kształt krzyża, kolejny, drewniany postawiono przed furtką gen. Jaruzelskiego. O północy odczytano listę ofiar stanu wojennego.

W całym kraju odbędą się obchody rocznicy stanu wojennego

W stolicy fundacja Odpowiedzialność Obywatelska pod hasłem "Młodzi pamiętają" przypomni warszawiakom o wydarzeniach z grudnia 1981 roku. Od rana na placu Zamkowym możemy oglądać pojazdy z czasów stanu wojennego. Na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie natkniemy się na zomowców i opozycjonistów rozdających oporniki. W Bibliotece Narodowej o godzinie 11 warszawska młodzież spotka się z historykiem Antonim Dudkiem i opozycjonistą Adamem Borowskim. Obchody uwieńczy inscenizacja starć ZOMO i opozycji, która rozpocznie się o godz. 18 na pl. Zamkowym.

Inscenizacja walki ulicznej demonstrantów z plutonem ZOMO odbędzie się także na placu Litewskim w Lublinie. Poprzedzi ją msza święta w intencji ofiar stanu wojennego a także koncert pieśni niepokornej w kościele oo. Dominikanów, gdzie wystąpi tegoroczna zwyciężczyni programu Mam Talent - Magda Welc. Już od godziny 13 na placu Litewskim będą trwały gry uliczne, przypominające mieszkańcom o stanie wojennym. Punkt kulminacyjny obchodów - inscenizacja rozbicia demonstracji przez ZOMO rozpocznie się po godzinie 20.

Otwarcie wystawy "Marcin Antonowicz" zapoczątkuje obchody rocznicy w Olsztynie. O godz. 10 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim nastąpi otwarcie wystawy o zmarłym w wyniku pobicia przez milicjantów studencie Uniwersytetu Gdańskiego - Marcinie Antonowiczu. Po czym odbędzie się spotkanie poświęcone bohaterowi wystawy oraz program okolicznościowy przygotowany przez uczniów IV LO w Olsztynie.

Również w Koszalinie w Gimnazjum nr 7 zostanie dziś otwarta wystawa poświęcona wydarzeniom stanu wojennego. "Stan wojenny. Spojrzenie po latach" to zbiór fotografii, dokumentów, ulotek, "bibuły" i plakatów prezentujących przebieg stanu wojennego na Pomorzu Zachodnim. Ekspozycja dostępna będzie do 17 grudnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.