Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

234 miejsce

Rocznica wrześniowych walk powstańczych białołęckich żołnierzy AK

21 września 1944 oddział powstańców - w jego składzie znaleźli się mieszkańcy Białołęki, przeprowadził bitwę w Kampinosie, w której zginęło wielu młodych żołnierzy. Po wielu latach rodziny poległych i działacze samorządu uczcili poległych.

Po kilkudziesięciu latach od walk powstańczego oddziału AK - rodziny poległych żołnierzy wraz z lokalnymi działaczami ośrodka kultury, przy czynnym udziale młodzieży z lokalnych szkół doprowadzili do uroczystego uczczenia ich pamięci. Na starym cmentarzu w Tarchominie odsłonięto w 68. rocznicę pomnik upamiętniający najwyższą ofiarę życia młodych żołnierzy podziemnej organizacji zbrojnej AK, które to wydarzenie nie mogło być zrealizowane przez lata rządów komunistycznych w kraju.

W tym pogodnym, jesiennym, wrześniowym dniu po uroczystej mszy w zabytkowym kościele św. Jakuba wszyscy uczestnicy uroczystości przejechali na cmentarz aby tam stanąć do Apelu Poległych. Przy pomniku stanęła honorowa warta żołnierzy. Apel Poległych odbył się przed żołnierskimi mogiłami poległych z 5 i 6 kompanii II batalionu obwodu "OBROŻA" Armii Krajowej. Wezwano żołnierzy poległych w obronie wolności i honoru naszej Ojczyzny. Przywołano: porucznika Jana Raczkowskiego ps."Motor"- d-cę 6 kompanii II bat. AK; podchorążych: Zbigniewa Kiełkiewicza ps."Sławek", Bohdana Pogodzińskiego ps."Wawrzyniec", Jana Pogodzińskiego ps."Grzmot"; st.sierżantów: Ignacego Kutrę ps."Gajowy" i Edwarda Janiaka ps."Wędka", sierż. Henryka Kalinowskiego ps."Harpagan"; kaprala Stanisława Sosnowskiego ps."Wyga"; st.strzelca Ryszarda Koska ps."Puchar"; strzelców Stanisława Malesę ps."Fajka", Jana Świątka ps."EN", Wojciecha Kowalskiego ps. "Wąsik".

Przy okazji uroczystości kolejny raz głośno zastanawiano się nad celowością organizacji powstania. Zginęło tak dużo polskiej patriotycznej, uzdolnionej młodzieży, której braki nadal odczuwamy. Ale jednocześnie ta ofiara krwi była wtedy bardzo potrzebna, aby pokazać wszystkim wrogom Polski zdolność naszego społeczeństwa do ponoszenia takich największych ofiar.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Już jutro kolejna - 71 rocznica bitwy oddziału powstańców żołnierzy Białołęki w Kampinosie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Był tu wcześniej komentarz, który zniknął bez śladu? - następny mój komentarz odpowiadał na pytanie w nim zadane...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mało znane, bo utrzymywane w tajemnicy - zabronione wręcz przez władze poprzednie - przecież AK była w podziemiu aż do 1989 r...a powstańcy spoczywali w Kampinosie do tej pory...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.