Facebook Google+ Twitter

Rocznica wybuchu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Dokładnie 239 lat temu, 19-stego kwietnia 1775 w miejscowości Lexington, rozpoczęła się wojna o niepodległości Stanów Zjednoczonych.

commons wikipedia / Fot. John Trumbull13-cie kolonii pod dowództwem Jerzego Waszyngtona stawiło czoła największemu mocarstwu na ziemi, Wielkiej Brytanii. Ale zacznijmy od początku.

Brytyjskie początki
Brytyjski proces kolonizacji Ameryki Północnej, ma swoje początki w drugiej połowie XVI wieku. Królowa Elżbieta I stosunkowo późno zainteresowała się podbojem dzikich landów w tym rejonie świata. Przypomnę że od dawna w tym wyścigu prym wiedli Hiszpanie i Portugalczycy. Wydała zatem patent który miał ułatwić aneksję nowo odkrytych ziem. Dawał on prawo do: [...] brania we władanie pogan i barbarzyńskich lądów, krajów i terytoriów nie należących dotąd do żadnego chrześcijańskiego władcy czy narodu.1
Na czele zamorskiej wyprawy wyruszyli dwaj bracia Humphrey Gilbert i Walter Raleigh ich pierwszym celem był teren dzisiejszego stanu Rhode Island. Z czesem Imperim Brytyjskie wcielało coraz więcej terenów, które można podzielić na :prowincje Kampanii Wirgińskiej, środkowego południa, środkowego wschodu, kolonie północne, zachodnie, Karaibskie oraz dwie prowincje w Ameryce Południowej ( Trynidad i Tobago).

Miarka się przebrała
W latach 60-tych i 70-tych XVIII wieku pogarszające się stosunki pomiędzy koloniami a Imperium sięgało apogeum. Brytyjski Parlament sam decydował z kim i czym mogą handlować poszczególne prowincje, wprowadzał także liczne podatki bez wcześniejszej konsultacji z władzami jak na przykład „Stamp Act”. Podatek ten zmuszał do zakupu znaczków które informowały o uiszczeniu zapłaty za poszczególny towar. Opodatkowane były miedzy innymi gazety a nawet karty do gry. Wszystkie pieniądze trafiały oczywiście do królewskiego skarbca, a to nie przysparzało popularności Anglikom. Kolonie wprowadził coś na kształt embarga na produkty z Wielkiej Brytanii co nie pozostało bez odpowiedzi. Niedługo po tym podatek „znaczkowy” obowiązywał na wszystkie wyroby z papieru , także dokumenty. Miarka się przebrała. Ciągłe ograniczenia samorządowe, hamowanie rozwoju oraz nakładanie nowych podatków doprowadziły do niepohamowanego wzrostu niezadowolenia. Wielka Brytania wysłała dodatkowe oddziały za ocean a w Filadelfii zwołany Kongres Kontynentalny podjął decyzję o stworzeniu unii w celu wzmocnienia oporu i ewentualnej walki z ciemiężycielem.

A więc wojna!
Do pierwszych starć doszło pod Lexington i Concord. Mało znaczące pod względem militarnym zwycięstwo Amerykanów oraz wycofanie się Brytyjczyków do Bostonu, było zwiastunem konfliktu trwającego ponad siedem lat. Tak naprawdę, na początku nikt nie wiedział o co walczy, czy o obniżenie podatków czy też porywać się na jakieś formy niepodległościowe. Jednak rozwój tożsamości narodowej Amerykanów doprowadził do licznych deklaracji niepodległości w poszczególnych koloniach. Wkrótce później powołano komitet na czele którego stanął Thomas Jefferson a jego zadaniem było opracowanie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Głosiła ona, między innymi, iż każda osoba jest równa i ma prawo do życia, wolności i ubiegania się o szczęście. Została podpisana 4-tego lipca 1776 roku.

Podsumowanie
Formalną datą zakończenia wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Królestwem Wielkiej Brytanii szacuje się na 3-go września 1783 roku i podpisaniem traktatu wersalskiego. Na mocy którego Brytyjczycy uznali niepodległość nowego państwa sięgającego do Atlantyku po Missisipi, ponadto zrzekli się także kilku kolonii na rzecz Hiszpanii i Królestwa Francji, kilku miast w Indiach Wschodnich oraz części terenów Afrykańskich. Wysokie koszty udziału Francji w konflikcie zapoczątkowały późniejszą, krwawą rewolucje francuską, a Królestwo Wielkiej Brytanii popadło w olbrzymie kłopoty finansowe. Duży wkład w zwycięstwo i podtrzymywanie ducha niepodległościowego mieli także Polscy dowódcy Tadeusz Kościuszko oraz Kazimierz Pułaski.
Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej miało olbrzymi wkład w historię świata i szeroko pojętą kulturę późniejszych czasów. NASA, Strefa 51, Coca-Cola, Mtv, Chicago Bulls, Wall Street, Microsoft, Mustang Shelby , Dolar no i wreszcie Facebook, świat nie byłby taki sam bez tych słów.


1 Na podstawie George Brown Tindall, David E. Shi "Historia Stanów Zjednoczonych" . Tłumaczenie Anna Bartkiewicz.

Na zdjęciu śmierć generała Mercera w bitwie pod Princeton, 3 stycznia 1777 r. olej na płótnie, amerykański artysta John Trumbull data powstania około 1789-1831

Mariusz Ślęzak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.