Facebook Google+ Twitter

Rocznica zamachu na Franza Kutscherę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-01 07:33

65 lat temu w centrum Warszawy żołnierze Armii Krajowej przeprowadzili akcję przeciwko generałowi SS i policji na dystrykt warszawski Franzowi Kutscherze. "Kat Warszawy" zginął zastrzelony przed siedzibą komendantury SS w Alejach Ujazdowskich.

Wyrok śmierci na Kutscherę za masowe egzekucje Polaków wydała Komenda Główna Armii Krajowej, rozkaz likwidacji podpisał Emil Fieldorf, pseudonim "Nil".

Franz Kutschera stosował niespotykany wcześniej w stolicy terror wobec ludności cywilnej. Coraz liczniejsze stawały się uliczne egzekucje i łapanki. Tygodniowo ginęło około 300 Polaków. W ten sposób generał SS chciał zastraszyć mieszkańców Warszawy.

W akcji wzięło udział 9 żołnierzy i 3 łączniczki. 1 lutego w 1944 roku kilka minut po godzinie 9.00 rano Maria Stypułkowska-Chojecka, pseudonim "Kama", zasygnalizowała wyjście Franza Kutschery z domu w Aleji Róż. Samochód z Kutscherą miał do przejechania zaledwie 140 metrów. Na tym odcinku żołnierze AK musieli doprowadzić do zderzenia z innym pojazdem, żeby móc podejść blisko samochodu szefa gestapo.Jak wspomina Maria Stypułkowska-Chojecka, wszystko działo się pod oknami dowództwa SS.

W akcji czterech żołnierzy zostało rannych, w tym ciężko "Lot" Bronisław Pietraszewicz - dowódca akcji oraz "Cichy" Marian Senger. Wszyscy trafili do szpitala. Maria Stypułkowska-Chojecka jwszcze tego samego dnia brała udział w odbiciu rannych.

Niemcy w odwecie nałożyli na Warszawę 100 milionów złotych kontrybucji, a następnego dnia po zamachu rozstrzelali 100 Polaków. Była to jedna z ostatnich publicznych egzekucji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.