Facebook Google+ Twitter

Rocznica zamachu na WTC. 11 września we wspomnieniach autorów W24

W 10. rocznicę zamachów na Nowy Jork i Waszyngton, autorzy serwisu Wiadomości24.pl wspominają tamte tragiczne wydarzenia.

 / Fot. Journalist 1st Class Preston Keres-US Navy/public domain/WikiCommons

Nie zapominamy


" Był zwykły dzień. Początek roku szkolnego w trzeciej klasie liceum. Dopiero po zajęciach dowiedziałam się o tragedii. Z całą rodziną śledziliśmy wiadomości w telewizji. Bardzo trudno było nam uwierzyć, że dwie ogromne budowle runęły jak domki z klocków. Co chwilę docierały do nas nowe informacje. Bardzo ważnym wydawał się fakt, czy w ataku zginęli Polacy. Mimo tego czuliśmy, że zamach dotyczy nas jako obywateli świata. Co chwilę dzwonił telefon. Rodzina, znajomi... Wszyscy opowiadali o tragedii i obawiali się, że to początek kolejnej wojny światowej. Trudno było powrócić do codzienności. W telewizji i radiu wciąż informowano o zamachu na USA. Narastała obawa, że ataki się powtórzą i dotkną także nasz kraj.

Dziś data katastrofy nie kojarzy mi się tylko negatywnie. Życie toczy się dalej. 11 września 2004 roku odbył się mój ślub. Tego dnia świętujemy naszą rocznicę, ale nie zapominamy."

Jak słusznie zauważyła Anna M. Kowalska, "życie toczy się dalej", choć trudno jest i pewnie nie można zapomnieć o tragicznych wydarzeniach sprzed równo dekady; tym bardziej, że w tak wielu wciąż budzą one ogromne emocje.

Gdzieś tam... na Manhattanie


Niemal każdy z nas ma za oceanem kogoś bliskiego - rodzinę, przyjaciół, czy znajomych. 11 września 2001 roku wszyscy byliśmy z nimi myślami. Niektórzy - tak jak Beata Traciak - doświadczyli potworności tragedii tam na miejscu, w odległej Ameryce.

" 11 września byłam niedaleko Nowego Jorku, bo w Ardsley - na północ od NYC, w tzw. Upstate. To były ostanie dni mojego pobytu w USA, za dwa tygodnie miałam wracać do Polski...

 / Fot. Landsat7-NASA/public domain/WikiCommonsPodczas porannego spaceru z psem spotkałam znajomą Japonkę. Powiedziała mi, że w Nowym Jorku był okropny wypadek, że samolot zderzył się z jedną z wież World Trade Center. To chyba niemożliwe - pomyślałam. Pobiegłam do domu, włączyłam telewizor i akurat w tym momencie kolejny samolot uderzył w drugi budynek.

Trudno opisać, co w tamtej chwili czułam: przerażenie, strach, wreszcie niedowierzanie, że coś takiego mogło się wydarzyć oraz współczucie i żal wobec ludzi, którzy zginęli i tych już skazanych na śmierć. W telewizji "na żywo" potworny dramat - płonące wieże, ludzie wyskakujący z budynków, które za kilkadziesiąt minut po prostu przestały istnieć.

Bałam się też o siostrę, która była gdzieś tam... na Manhattanie. Dopiero po południu udało się nam skontaktować. Tak się złożyło, że dzień wcześniej byłyśmy właśnie w tym miejscu, prawie pod samymi wieżami - planowałam w kolejny weekend wjechać z siostrą na szczyt jednej z nich... Już nie wjechałyśmy."
Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Wiele nie wyjasnionych tajemnic......kryje to miejsce...........az serce sciska.........

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny, rzeczowy, dobrze dopracowany materiał. Gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata Wąs
  • Agata Wąs
  • 11.09.2011 22:38

Czyta się świetnie, widać, że wszystkich głęboko poruszyła ta sprawa...
wielki plus za świadectwo tamtych dni, jakie tu pozostawiliście!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry materiał, gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomity artykuł Tomku. Cieszę się, że poprzez Twój tekst również mogłem podzielić się moimi wspomnieniami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie Tomku 5*. Myślę, że zawarłeś w tym tekście wszystkie wątki i komentarz jest tu zbyteczny. I chociaż szukaliśmy przez lata odpowiedzi na pytanie : dlaczego, nadal nie znamy na nie odpowiedzi. Bo to tylko konkretny człowiek wie dlaczego zabija.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja dziękuję - Panie Tomku. Znakomity pomysł i świetnie opracowany materiał. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.09.2011 20:38

Gratuluję pomysłu, panie Tomku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poruszający artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst Tomku -gratuluję pióra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.