Facebook Google+ Twitter

Rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem

Zgodnie z postanowieniami traktatu pokojowego, który podpisano w 1919 roku w Wersalu, Polska odzyskała 147-kilometrowy pas nadmorski. 89 lat temu, 10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał w Pucku uroczystych zaślubin Polski z morzem.

 / Fot. Krzysztof; GNU; http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kutry_podczas_pielgrzymki_rybackiej_do_Pucka.jpgDlaczego zaślubin dokonano właśnie w Pucku? Gdyż był to jedyny port na odzyskanym polskim nabrzeżu. Zgodnie z postanowieniami wersalskimi, granica polskiego wybrzeża zaczynała się na przedmieściach Sopotu, a kończyła w miejscowości Wierzchucino (okolice jeziora Żarnowieckiego).

9 lutego 1920 roku generał Haller, jako dowódca frontu pomorskiego wraz z wojskiem przybył do Wolnego Miasta Gdańska, gdzie otrzymał ufundowane przez miejscową ludność dwa platynowe pierścienie jako symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.

Dzień później wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją województwa pomorskiego dokonał w puckim porcie symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, poprzez wrzucenie jednego z ofiarowanych mu pierścieni do morza.

„Za pierścieniem pobiegło kilku młodych Kaszubów, ale go nie złapali. Zaś na moje zapytanie - czemu żeście go nie chwycili? - odpowiedzieli proroczo - odnajdziemy go w Szczecinie” - wspominał w swoim pamiętniku generał.

Dzisiaj w Pucku odbywają się uroczystości rocznicowe. Bierze w nich udział między innymi prezydent Lech Kaczyński, który odebrał dzisiaj Pierścień Hallera - odznaczenie przyznawane przez Ligę Morską i Rzeczną.

***

Powiązane treści:
Prezydent odebrał w Pucku Pierścień Hallera
Łeba - Żarnowiec - Puck, szlakiem żywiołów
Takiej miejscowości na mapie nie zobaczysz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Relacja z zaślubin także: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

PLUS. Cieszę się z tego artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.