Facebook Google+ Twitter

Rocznicę wolnych wyborów w Polsce świętowano w całej Europie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-04 20:29

20. rocznicę wyborów 1989 roku w Polsce świętowano w wielu miastach w całej Europie. W Brukseli polscy urzędnicy pracujący w unijnych instytucjach zorganizowali w siedzibie Komisji Europejskiej wystawę „Głos, który zburzył mur".

Wystawa ma przypominać, że to Polacy zapoczątkowali przemiany demokratyczne na starym kontynencie. „Chodzi o całkowity i pełny obraz historii Unii Europejskiej" - podkreślają Polacy.
Również w Brukseli Polacy ze stołecznego Bródna zorganizowali happening "Wspólna sprawa". 160 osób ubranych w złote kombinezony paradowało po ulicach belgijskiej stolicy. Pomysłodawcą akcji jest Paweł Althamer. Nasi rodacy wzbudzali bardzo duże zainteresowanie w Brukseli.

W Berlinie o rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce Niemcom przypomina ogromna reprodukcja słynnego plakatu "Solidarności" z Gary Cooperem z filmu "W samo południe". Zawisła ona przy reprezentacyjnej alei Berlina Unter den Linden.

Specjalne przyjęcie wydała polska ambasada. Impreza, w której udział wzięło czterystu zaproszonych gości, odbyła się w jednym z berlińskich centrów kultury. Organizatorzy - ambasada i Instytut Polski - przygotowali multimedialną prezentację złożoną z dokumentalnych materiałów filmowych i instalacji świetlnych. Oprawę muzyczną zapewnią związani ze sceną awangardowo-jazzową Igor Boxx i Jerzy Mazzoll. Całość poprowadzi najbardziej znany Niemiec w Polsce Steffen Moeller.

W Wilnie 20. rocznicę wyborów uczczono projekcją filmu "Propaganda PRL. Lata 80" . Pokaz odbył się w w Instytucie Polskim.

Dyrektor Instytutu Mariusz Gasztoł powiedział, że 4 czerwca 1989 to data ważna nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy. Film obejrzało kilkadziesiąt osób, w większości studenci i młodzież szkolna. Po projekcji mówili, że aż trudno jest im uwierzyć, iż mogła kiedyś w Polsce istnieć taka absurdalna rzeczywistość - puste półki w sklepach i kilometrowe kolejki przed sklepami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.